Ikona hledání

News Section Icon Zveřejněno 20.12.2021

Odborných hlasů, které se negativně vyjadřují k možnosti koupit si rybu v živém stavu za účelem jejího usmrcení v domácnosti, neustále přibývá.

Kromě zbrusu nové rešerše rybích etologů z České zemědělské univerzity, která prokazuje, že kapr skutečně trpí poté, co si ho zákazník koupí do domácnosti živého, vydala své stanovisko také Ústřední komise pro ochranu zvířat (ÚKOZ, odborný poradní orgán ministra zemědělství na úseku ochrany zvířat). Uvádí se v něm: „ÚKOZ důrazně doporučuje, aby ryby určené k následné konzumaci byly při prodeji odborně usmrceny prodejcem či jím k tomu určeným a vyškoleným personálem.

Proti prodeji ryb v živém stavu se aktuálně vyjádřil rovněž ředitel ZOO Tábor Evžen Korec, podle nějž si můžeme přechovávání kapra ve vaně představit jako kdyby: „…někdo zavřel otužilého člověka, který dlouhodobě pobývá venku na mrazu, bez jakékoliv přípravy do sauny. V sauně by bylo extrémních 50 stupňů Celsia, ale tento člověk by ji nemohl opustit.

Před loňskými Vánocemi vydalo své doporučení k nákupu vánočních ryb i Rybářské sdružení ČR. V dokumentu mimo jiné vyzývá veřejnost, aby si kupované ryby nechala odborně usmrtit na prodejním místě.

Podobně se v naší tiskové zprávě vloni vyjádřila i  Státní veterinární správa: „…Další kontrolovanou oblastí je správné porážení kaprů, kdy spotřebitelům doporučujeme využít služeb proškolených odborníků přímo na stánku, než složitě přepravovat ryby domů. Každý rok upozorňujeme, aby lidé nevypouštěli ryby zpět do přírody, protože je to ohrožuje na životě.

Otevřený dopis pro nového ministra zemědělství

K našemu otevřenému dopisu se připojilo již téměř čtyři tisíce lidí! Dokument je určen novému ministrovi zemědělství. Žádáme ho, aby zamezil prodeji ryb v živém stavu. Ten se odehrává převážně (ale nikoli pouze) před Vánoci. 

Dopis jsme uveřejnili v rámci kampaně Vánoce pro kapry, jejímž prostřednictvím i letos upozorňujeme na problémy spojené s nákupem ryb v živém stavu, který zahrnuje takové zacházení s živými, citlivými tvory, jež lze na základě nejnovějších vědeckých poznatků označit za týrání zvířat.

Kdy kapři trpí nejvíce?

Jde zejména o tyto situace, kdy se dramaticky snižuje welfare (životní pohoda) zvířat:

  • Zakoupená živá ryba bývá přenášena obvykle v igelitovém obalu po libovolně dlouhou dobu bez vody. V důsledku toho se jí slepí žaberní lístky, funkce žaber se zhorší a ryba se dusí.
  • Před domácím usmrcením bývá ryba přechovávána běžně ve vaně, což je pro ni absolutně nevhodné prostředí. Kvůli rozdílné teplotě vody může dojít k teplotnímu šoku, hrozí nedostatek kyslíku a chlor obsažený ve vodě může poškodit kůži i nervovou soustavu zvířete.
  • Správné omráčení kapra před vykrvením není jednoduché. V případě usmrcení v domácnosti tak existuje vysoké riziko, že zvíře není před vykrvením a po celou dobu vykrvování omráčeno s dostatečnou ztrátou citlivosti a vnímání.
  • Někteří lidé vypouštějí zakoupené ryby s dobrými úmysly zpět do volné přírody. Většina ryb však pravděpodobně nepřežije, neboť její energetické zásoby jsou vlivem sádkování vyčerpány a imunita oslabena. Navíc i v tomto případě existuje riziko teplotního šoku.

Jsme přesvědčeni, že ve všech výše zmíněných bodech se jedná o porušování zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání. Je nutné si také uvědomit, že nelze účinně kontrolovat, jak se s jednotlivými živými rybami po nákupu zachází, a proto je dle našeho názoru jediným možným řešením takovému nákupu zamezit.

Propůjčíte kaprům svůj hlas?

Česká republika patří k největším producentům kaprů v Evropské unii. Česko (stejně jako Polsko) vyprodukuje až 25 % kaprů. V roce 2019 se v ČR vylovilo 17 945 tun kaprů. Před Vánoci se prodá kolem 85 % tuzemských ryb prodávaných v ČR. V roce 2020 se vánoční kapři prodávali na 2 662 místech.

Šířit poselství soucitu s rybam letos pomáhá také nová maskotka naší kampaně kapřice Kaprolína.

Kapřice Kaprolína, maskot nové kampaně
Kapřice Kaprolína, maskot nové kampaně

Pojďme společně dát rybám hlas. Můžete začít tím, že podepíšete otevřený dopis pro nového ministra zemědělství a že o to požádáte i lidi ve svém okolí.

Více informací najdete na rybolove.cz. Za veškerou podporu děkujeme!

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.