Výroba potravin je neoddělitelně spjata se zdravím a životní pohodou a způsob, jakým se živíme, se stal jedním z hlavních problémů ohrožujících budoucnost lidstva.
Výroba potravin se nachází na pomezí veřejného zdraví, životního prostředí a welfare (životní pohody) zvířat. Dotýká se života všech lidí a ovlivňuje budoucí udržitelnost života na Zemi.
Příčina planetární krize
Středobodem toho, co je v současném potravinovém systému špatně, jsou průmyslové velkochovy. Ty představují hlavní příčinu úbytku volně žijících živočichů, pokles počtů opylovačů a degradace půdy. Zároveň mají na svědomí největší utrpení zvířat na planetě. Týrání hospodářských zvířat a zánik přírody jdou ruku v ruce.
Z toho vyplývá, že zásadním krokem k odvrácení rozsáhlého ekologického kolapsu musí být ukončení průmyslových velkochovů. Je to největší příčina krutého zacházení se zvířaty na světě a hlavní hybatel úbytku volně žijících živočichů. Velkochovy silně znečišťují životní prostředí, přispívají ke změně klimatu a způsobují mrtvé zóny v mořích a oceánech. V neposlední řadě představují živnou půdu pro nemoce, jež se mohou stát budoucími pandemiemi.
V zájmu zítřka je zapotřebí rozsáhlých změn již dnes. Bez radikální změny způsobu výroby a spotřeby potravin klimatickou katastrofu nemůžeme odvrátit.
Budoucnost chce změnu
Žádáme světové lídry na půdě OSN, aby začali jednat a provedli změnu dřív, než bude pozdě. Je potřeba:
- snížit spotřebu potravin živočišného původu,
- navrátit se k agroekologickému regenerativnímu zemědělství.
Společně můžeme průmyslové velkochovy ukončit.