Ikona hledání

Action Icon
Konec velkochovů

Projíme se do záhuby? Průmyslové velkochovy ničí planetu. Podepište výzvu světovým lídrům za zásadní proměnu: za spravedlivé, zdravé a regenerativní zemědělství.

Podepsat petici
1. Konec velkochovů

Musíme jíst, abychom přežili, ale samotná podoba našeho potravinového systému naše přežití ohrožuje.

Výroba potravin je neoddělitelně spjata se zdravím a životní pohodou a způsob, jakým se živíme, se stal jedním z hlavních problémů ohrožujících budoucnost lidstva.

Výroba potravin se nachází na pomezí veřejného zdraví, životního prostředí a welfare (životní pohody) zvířat. Dotýká se života všech lidí a ovlivňuje budoucí udržitelnost života na Zemi.

Příčina planetární krize

Středobodem toho, co je v současném potravinovém systému špatně, jsou průmyslové velkochovy. Ty představují hlavní příčinu úbytku volně žijících živočichů, pokles počtů opylovačů a degradace půdy. Zároveň mají na svědomí největší utrpení zvířat na planetě. Týrání hospodářských zvířat a zánik přírody jdou ruku v ruce.

Z toho vyplývá, že zásadním krokem k odvrácení rozsáhlého ekologického kolapsu musí být ukončení průmyslových velkochovů. Je to největší příčina krutého zacházení se zvířaty na světě a hlavní hybatel úbytku volně žijících živočichů. Živoří v nich dvě třetiny z přibližně 92 miliard hospodářských zvířat chovaných každoročně na světě. A to se nezapočítávají ryby.

Průmyslové velkochovy jsou navíc silně závislé na velkém množství vzácných zdrojů, jako je voda, energie, léky a obilniny v podobě krmiv.  

Velkochovy znečišťují životní prostředí, přispívají ke změně klimatu a způsobují mrtvé zóny v mořích a oceánech. V neposlední řadě představují živnou půdu pro nemoci, jež se mohou stát budoucími pandemiemi.

Intenzivní zemědělství bývá obhajováno jako levný a efektivní způsob výživy lidstva. To je však od pravdy na hony daleko.

Z každých 100 kalorií poživatelných pro člověka a zkrmených zvířatům získáme v podobě masa, mléka nebo vajec pouhých 30 kalorií, což znamená 70% ztrátu.

V zájmu zítřka je zapotřebí rozsáhlých změn již dnes. Bez radikální změny způsobu výroby a spotřeby potravin klimatickou katastrofu nemůžeme odvrátit.

Budoucnost chce změnu

Žádáme světové lídry na půdě OSN, aby začali jednat a provedli změnu dřív, než bude pozdě. Je potřeba:

  • snížit spotřebu potravin živočišného původu,
  • navrátit se k agroekologickému regenerativnímu zemědělství.

Chceme takový globální potravinový systém, který bude:

  1. Bezpečnější, protože bude podporovat zdraví a životní pohodu lidí i hospodářských zvířat.
  2. Spravedlivější, protože bude podporovat obživu na venkově, a tím odstraňovat chudobu.
  3. Zelenější, protože bude chránit planetu a její vzácné přírodní zdroje.

Společně můžeme průmyslové velkochovy ukončit.

Zapojte se ještě dnes.

Číst více

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.