Ikona hledání
Tomuhle už nejde říkat zemědělství. Jsou to průmyslové podniky, kde se legálně týrají zvířata. 
- Investigátor, klecové chovy králíků

Naše investigace

Tajné investigace představují cestu, jak proniknout pod tvrdou slupku průmyslových velkochovů a vynést na světlo důkazy o dobře skrývaném týrání zvířat. 

Investigacím se věnujeme už od roku 1996 a mnohé z nich měly velký dopad. Snímky a videomateriály z těchto míst, kam se veřejnost nedostane, necháváme kolovat v médiích a při tlaku na zákonodárce jimi dokládáme krutost a neospravedlnitelnost takového způsobu chovu zvířat.

Svědectví, která naši investigátoři přinášejí z hal velkochovů, bývají smutná a skličující. Stejně jako realita průmyslového zemědělství. 

Nahlédněte za brány průmyslových velkochovů i vy. 

Pozor, některé záběry mohou být nepříjemné a stresující.

Prasata

Tohle byly jedny z nejhorších, nejzoufalejších chovů, jaké jsem kdy navštívil. Na některé výjevy nikdy nezapomenu.
- Investigátor, chovy prasat, Španělsko

V naší nedávné investigaci v chovech prasat jsme pronikli do šestnácti evropských velkochovů prasat. Jaký je život chovných prasnic ve velkochovech?

Naše vyšetřování odhalilo, že prasnice jsou nucené: 

  • trávit mnoho týdnů v klecích tak malých, že jim znemožňují prakticky jakýkoliv pohyb kromě stání nebo ležení,
  • ležet ve vlastních výkalech a moči, čemuž by se přirozeně vyhýbaly,
  • zažívat muka způsobená tím, že nemohou přirozeně pečovat o svá mláďata, která jsou od nich oddělená mřížemi klece,
  • kvůli frustraci se uchylovat k abnormálnímu chování, jako je okusování mříží a žvýkání naprázdno.

 

 Více o investigaci najdete zde.

 

Ještě nikdy jsem neviděla, jak devastující dopad má na prasata nedostatek podnětů. Jediné, čím se mohla zabavit, bylo hrát si s vlastními výkaly. Svými rypáky je prostrkávala skrz železné mříže svých kotců a pak zase zpět. Bylo to opravdu smutné. 
- Investigátorka, chovy prasat, Itálie
Starší investigace z chovů prasat najdete zde.

Dojnice

V roce 2019 jsme navštívili pět evropských zemí včetně České republiky a posbírali záběry z bezútěšného života čerstvě narozených telat.

Ta bývají hned po porodu odtržena od matky a zavřená v malém individuálním boxu. Nepoznají přirozenou mateřskou péči, nemohou se socializovat s ostatními telaty ani se věnovat dalším přirozeným projevům chování, tak potřebným pro zdravý vývoj. 

 

Hladová telata se našim investigátorům snažila přisát na ruce a chovy byly často nehygienické a telata nedostatečně chráněná před chladem. Kromě toho jsme narazili na případy porušování evropských předpisů, kdy se telata navzájem nemohla ani vidět či dotýkat a v kotcích, do kterých se již téměř nevešla, byla zavřená i starší telata ve věku tří až čtyř měsíců.

Starší investigace z chovů dojnic najdete zde.

Ryby

Pstruzi

Na záběry brutálních praktik, jako je kuchání živých ryb nebo vydloubávání očí, bylo i pro mě opravdu těžké se podívat.
- Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko

 V roce 2023 jsme navštívili pstruhové farmy v Polsku. A to, co jsme tam spatřili, nám vyrazilo dech. Naskytla se nám děsivá podívaná, kdy jsou živé ryby vystavené nepředstavitelnému utrpení:

  • při kuchání zaživa
  • při vydloubávání očí zaživa 
  • při dušení se a drcení ostatními rybami v přeplněných sudech, a
  • dokonce i při balení zaživa do plastových tašek bez vody. 

Omračovací elektrická zařízení byla neúčinná a opakované šoky rybám způsobovaly bolest. Vyšetřovatelé byli svědky řady dalších problémů welfare ryb včetně plísňových infekcí, eroze ploutví, zranění, nemocí a holého prostředí, v němž jsou ryby chovány.

Kromě krutého zacházení s rybami odhalilo vyšetřování také znepokojivé environmentální problémy. Špatná kvalita vody, v níž se nacházela uhynulá zvířata, výkaly a zbytky krmiva, byla zdokumentována na všech farmách s výjimkou jediné.

 Více o investigaci v chovech pstruhů najdete zde.

Lososi

V roce 2019 jsme tajně zavítali do skotských velkochovů lososů, abychom zdokumentovali životní podmínky ryb v chovech pěti největších skotských producentů. 

A objevili jsme ryby znetvořené, nemocné a zaživa požírané parazity.

Co odhalili naši investigátoři na lososích farmách:

  • lososy napadené parazity, kteří jim požírají kůži,
  • otevřené rány na tělech ryb zarůstající mořskými řasami a chybějící kusy masa,
  • ryby ve špinavé vodě s nedostatkem kyslíku,
  • mrtvé ryby vyhozené v otevřených jamách, což ohrožuje biologickou bezpečnost,
  • mrtvé ryby plovoucí mezi živými v přeplněných holých klecích.

Více o chovech lososů ve Skotsku najdete zde.

 

Králíci

Mrtvá králičí mláďata ležela pohozená na kleci, a stala se z nich děsivá forma rozptýlení pro živé obyvatele klece.
- Investigátor

Chovy králíků, tak jak je zdokumentovali naši investigátoři, představují skutečně odvrácenou stranu průmyslového zemědělství. Navštívili jsme bezpočet klecových chovů králíků a objevili nejlépe skrývané tajemství doby klecové.

Podívejte se sami.

Králíci bývají chováni v holých drátěných klecích. Žádné hrabání ani skákání v životě nezažijí. Pod klecemi se hromadí obrovské kopy výkalů a vzduch je nasycen zápachem čpavku. 

Králíci jsou křehcí a snadno onemocní ve špatných podmínkách. Některé chovy vynakládaly obrovské sumy na antibiotika, aby vůbec udržely zvířata naživu do porážky. Jiné chovy boj s nemocemi vzdaly a králíci jevili známky očních a plísňových infekcí a dýchacích potíží.

Více o našich investigacích v chovech králíků najdete zde.

 

Tihle králíci žijí obklopení dráty. Ale neříkala bych tomu ani život. Je to jen tři měsíce dlouhé přežívání. Přežívání, ve kterém je těmhle mláďatům upíráno všechno, díky čemu stojí za to žít. 
- Investigátorka

Nosnice

Míra utrpení, která se pod tou jednou, jedinou střechou skrývala, byla prostě nepochopitelná.
- Investigátorka
V Česku budou klecové chovy slepic zakázané od roku 2027. Přesto v klecích právě teď žijí ještě miliony slepic. Navíc hrozí, že se zástupci drůbežářských podniků budou snažit zákaz oddálit.
Proto si myslíme, že je stále důležité osvětlovat kruté a nelítostné praktiky v klecových chovech nosnic. Jediným řešením zůstává celoevropský zákaz chovu nosnic v klecích.
Klece se táhly zdánlivě do nekonečna. Byly vyskládané jedna na druhou až nahoru ke stropu, čněly vysoko nade mnou a zabíraly celou délku budovy. Všude kolem mě bylo tolik slepic. Jejich hlasy byly ohlušující. 
- Investigátor

Křepelky

Ozývaly se tiché křepelčí hlasy. Zněly jemně, byly krásné. A klece, v porovnání s nimi, byly surové, hrubé, odporné výtvory.
- Investigátor

Provedli jsme první mezinárodní investigaci v chovech křepelek. Ve čtyřech evropských zemích a mnoha chovech jsme zkoumali, odkud pochází údajně luxusní artikly – křepelčí vejce a křepelčí maso.

Křepelky chované na maso jsou posílané na jatka v pěti týdnech věku. Svůj krátký život prožijí, nebo spíš přežijí v holých klecích nebo namačkané v halách.

Křepelky chované na vejce jsou chované v kleci a na jatka jdou v osmi měsících věku. Životní prostor, který průmysl vymezil pro jednotlivé křepelky, je o velikosti pivního podtácku.

Přeprava

Z České republiky až do Turecka

Každoročně se do Turecka vyvážejí desetitisíce krav, býků a telat. Naše investigativní záběry zdokumentovaly zraněná, nemocná a umírající česká zvířata během přepravy a brutální zacházení s býky na tureckých jatkách, kde se zvířata zabíjejí bez omráčení.

V tomto případě jsme podali i stížnost Státní veterinární správě, jelikož jsme byli svědky několikanásobného porušování evropských předpisů, neobdrželi jsme však žádnou uspokojivou reakci. 

Jediným řešením zůstává zákaz vývozu živých zvířat za hranice Evropské unie.

Více o našich investigacích z přepravy zvířat najdete zde.

Náš etický kodex

Při provádění investigací se řídíme svými vnitřními zásadami. 

  1. Investigace nikdy neprovádíme nelegálním způsobem, např. vloupáním na farmy. 
  2. Investigace v chovech většinou provádíme v několika zemích zároveň, abychom poukázali na systémové problémy.
  3. Nezveřejňujeme názvy a lokality konkrétních chovů. Jde nám totiž o celkovou proměnu systémů chovu, ne o prohřešky jednotlivých chovatelů.

 

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.