Ikona hledání

Nakupování ryb

Pokud se rozhodnete jíst ryby, musíte vzít v úvahu několik faktorů. Volně žijící ryby měly přirozený život, ale obvykle trpí během lovu a téměř vždy jsou nehumánně zabíjeny.

Ryby ve velkochovech jsou často chovány v nepřirozených podmínkách bez respektu k jejich přirozeným potřebám. Žijí ve vysoké hustotě osazení, což může způsobit špatnou kvalitu vody a parazitární zamoření.

Málokteré ryby jsou zabíjeny humánními metodami (pouze ty s označením Soil Association a RSPCA), ale mnohé jsou zabíjeny doslova drasticky (např. mořský vlk a pražma v EU).

Masožravé druhy, jako je losos, pstruh nebo mořský vlk, se obvykle krmí krmivem obsahujícím velký podíl rybího oleje a rybí moučky. K získání těchto produktů je zapotřebí ulovit obrovské množství malých volně žijících ryb. Což vede k vysokému odchutu ryb, které původně představovaly potravu pro volně žijící druhy živočichů.

Při nákupu ryb hledejte logo Marine Stewardship Council. Tato organizace se stará o udržitelný lov volně žijících ryb. Bohužel však zatím nemají ve své certifikaci zahrnuta kritéria zajištění ochrany ryb během manipulace a usmrcování.

Marine Council Logo

 

Pokud kupujete ryby z chovů, kupujte ty s certifikací BIO, což zajišťuje vyšší standardy welfare. Jinak by ryby trpěly v přeplněných kádích, během období hladovění a nehumánní porážky.

Zjistěte si více

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.