Ikona hledání

Česká fáze kampaně za ukončení klecových chovů

V květnu 2022 jsme spustili podpůrnou kampaň navazující na Evropskou občanskou iniciativu. S novou, tentokrát výhradně českou, peticí sbíráme podpisy, abychom dali najevo našim státním představitelům, že lidé v Česku si přejí Konec doby klecové. Je naprosto zásadní, aby čeští politici na půdě EU jednoznačně podpořili zrušení všech klecových chovů.

Přidejte svůj hlas i vy.

Kampaň za ukončení klecových chovů v EU

Naše evropská občanská iniciativa Konec doby klecové uspěla. Evropská komise souhlasí se zrušením klecí pro hospodářská zvířata v celé Evropě, ale boj za budoucnost bez klecí ještě nekončí.

Více než  300 milionů hospodářských zvířat trpí v klecích napříč celou Evropou. Tato zbytečná krutost nemá v moderní společnosti místo. Proto je naším cílem všechny klecové velkochovy ukončit jednou provždy. 

K dosažení našeho cíle jsme využili nástroj přímé demokracie - evropskou občanskou iniciativu (EOI). Vybudovali jsme koalici 170 podobně smýšlejících organizací a  11. září 2018 jsme zahájili sběr podpisů. Přesně za jeden rok iniciativa získala více než 1,6 milionu podpisů požadujících zákaz chovu zvířat v klecích.

Po ukončení povinného ověření všech podpisů bylo jasné, že EOI hladce přesáhla požadovanou hranici 1 milionu podpisů a dne 2. října 2020 jsme tak mohli Evropské komisi odevzdat celkem 1 397 113 ověřených podpisů od občanů z celé Evropy. EOI rovněž překonala stanovený minimální počet podpisů v 18 členských státech EU, včetně ČR, zatímco legislativa požaduje toto minimum dosáhnout v 7 zemích.

Díky tomu je Konec doby klecové:

6. iniciativou z 98 zaregistrovaných za posledních 8 let, která byla úspěšně dokončena,

3. iniciativou s nejvyšším počtem podpisů,

1. úspěšnou iniciativou v oblasti ochrany hospodářských zvířat

 

infografika úspěšnosti eoi

Kritická fáze kampaně

Po odevzdání EOI 2. října 2020 jsme vstoupili do kritické fáze kampaně. Naším úkolem bylo vyvinout tlak na Evropskou komisi a přesvědčit Evropský parlament, aby během klíčových setkání s komisaři EU a slyšení v Evropském parlamentu tyto instituce podpořily postupné zrušení všech klecí v chovech. To se podařilo s velkým úspěchem, protože jsme pro naši výzvu získali obrovskou podporu od komisařů a poslanců Evropského parlamentu.

Po období projednávání jsme s napětím očekávali konečné rozhodnutí o naší EOI.

Dokázali jsme to!

Dne 30. června 2021 konečně přišla ta ohromující zpráva! Tvrdá práce trvající tři roky vyvrcholila VELKÝM VÍTĚZSTVÍM, když Evropská komise vydala své vskutku historické rozhodnutí revidovat stávající legislativu EU a zavázat se k těmto krokům:

- do konce roku 2023 předložit legislativní návrh, který postupně ukončí a definitivně zakáže používání klecí pro slepice, prasnice, telata, králíky, kachny, husy a další hospodářská zvířata.

- do roku 2027 postupně ukončit používání klecí pro hospodářská zvířata v celé Evropě.

- zajistit, aby všechny dovážené produkty v EU splňovaly budoucí bezklecové standardy.

- zavést systémy pobídek a finanční podpory pro evropské zemědělce při přechodu na bezklecový chov.

Tato monumentální událost znamená drtivé vítězství 1,4 milionu občanů EU, kteří přednesli svou výzvu zákonodárcům Evropské unie. Děkujeme všem, kdo jste přidali svůj hlas za vysvobození zvířat z klecí!

Jak se přibližujeme k bezklecové Evropě?

Vytvořili jsme srovnávací tabulku jednotlivých členských států, kde můžete vidět, jak si jednotlivé země EU stojí a kolik procent hospodářských zvířat žije v každém z nich v bezklecových chovech.

Cage Free Europe Textless 16 9

Již nyní známe příklady zemí s vyšší zákonnou ochranou zvířat (např. Rakousko nebo Německo). Avšak jediné námi akceptovatelné procento pro každou zemi je 100 % bez klecí.

Díky obrovské podpoře iniciativy se ukázalo, že ukončení klecových velkochovů je pro Evropany prioritou!

Naše koalice

K Evropské občanské iniciativě Konec doby klecové se připojilo více než 170 evropských organizací, aby se spolu s námi zapojily do boje za Evropu bez klecí. V Česku se k nám přidaly:

Hlas zvířat | Home 4 Pets | Nadace na ochranu zvířat | NESEHNUTÍ | OBRAZ | Platforma pro udržitelný rozvoj a etiku | Plicka & Partners, advokátní kancelář |Slepice v nouzi | Společnost pro zvířata | Svoboda zvířat

Naše hnutí zastupuje názory 94 % občanů EU, kteří věří, že ochrana hospodářských zvířat je důležitá. 82 % občanů si dokonce myslí, že hospodářská zvířata si zaslouží lepší právní ochranu. 

Společně ukončíme dobu klecovou!

All Logos New

Poslední zprávy o kampani

Číst více

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.