Ikona hledání
Investigace ze srpna 2017/ Export českého skotu do Turecka. Varování: záběry týraných zvířat.

Každým rokem se miliony živých hospodářských zvířat přepravují tisíce kilometrů na porážku nebo na další výkrm.

Tento obchod probíhá na celém světě. V Severní a Jižní Americe, Austrálii a v Evropě musí zvířata často přetrpět dlouhou cestu, ještě než je naloží na lodě směřující do jejich konečného místa určení.

Dálková přeprava způsobuje zvířatům nesmírné utrpení.

  • Natěsnání ve vozidlech

Některá zvířata si nemohou ani lehnout, zatímco ta ležící mohou být zraněna či ušlapána k smrti. Některým zvířatům uvízne noha v přepážkách rozdělujících vnitřní prostor vozidel, jiná se musí celou cestu ohýbat kvůli nízkému stropu.

  • Vyčerpání a dehydratace

Zvířata mohou být na cestě několik dní a trpět extrémními teplotami, často bez dostatku krmiva, vody či odpočinku. Mnohá zahynou.

  • Bolest, stres a nemoci

Zvířata jsou vnímaví tvorové a cítí bolest a stres stejně jako my.

Zvířata se přepravují jak ve vedrech tak v mrazech. Některá se zraní a ostatní kolem nich propadnou panice. Často se během dlouhých úmorných cest nemohou ani napít.

Kvůli vysoké míře stresu během přepravy mají oslabený imunitní systém a to může zapříčinit rychlé propuknutí a šíření nemocí.

  • Nehumánní porážka

Mnoho zvířat se přepravuje jen proto, aby byla na konci cesty poražena nehumánními metodami.

  • Zákonná ochrana

Když se zvířata přepravují z EU do zemí mimo EU, nejsou tam již chráněna evropskými zákony a musí čelit velmi hrubému zacházení během přepravy i při brutální porážce bez omráčení.

Co děláme?

CIWF požaduje ukončení veškeré dálkové přepravy zvířat. Chceme prosadit, aby se zvířata vykrmovala a porážela co nejblíže místa narození a aby přeprava zvířat na jatka a další výkrm byla nahrazena obchodem s masem. To je těžký úkol. Vedeme boj na různých frontách. Usilujeme o:

  • snížení maximální doby cesty uvnitř EU
  • ukončení exportu zvířat z EU mimo EU
  • ukončení exportu zvířat z ČR mimo EU
  • plnění legislativy a závazných pokynů na ochranu zvířat při přepravě a porážce

Jak můžete pomoci?

Číst více

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.