Ikona hledání

Ze všech ptáků je na světě nejvíc slepic neboli kura domácího. Na maso a vejce se jich každoročně chová více než 50 miliard.

Kuřata chovaná na maso se nazývají brojleři , zatímco slepicím chovaným pro snášení vajec se říká nosnice.

Přirozený život slepic

Slepice jsou společenští ptáci. Žijí spolu v hejnech s jednoznačnou hierarchií neboli „klovacím pořádkem. Přirozeně tráví svůj den vyhledáváním potravy, hrabáním v půdě, kde hledají hmyz a semena.

Když kohout najde potravu, může kvokáním vysokým hlasem přivolat slepice, aby ji snědly. Potravu vezme do zobáku a upustí ji. Stejné chování lze také pozorovat u kvočen, které takto volají svá kuřata.

Slepice se rády pohybují na velkém prostoru a využívají krytu stromů a vegetace, které jim skýtají bezpečí před dravci.

Život na některých farmách a malých hospodářstvích je právě takový. Bohužel drtivá většina z 50 miliard slepic se chová v intenzivních velkochovech.

Realita života ve velkochovu

Pro chov masných kuřat a nosnic se používají různé metody.

Číst více

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.