Ikona hledání

Odkud pocházejí králíci

Králíci byli v porovnání s jinými domácími zvířaty domestikováni poměrně nedávno. Předchůdcem domácího i zakrslého králíka je králík divoký, se kterým se můžeme i dnes leckde setkat. Divocí králíci žijí na různých stanovištích, jako jsou lesy, louky, savany, pouště i mokřady a najdeme je v nejrůznějších částech světa. Domestikovaní králíci se svým chováním i potřebami velmi podobají králíkům divokým.

Přirozený život králíků

Králíci jsou častou kořistí predátorů, a aby se jim vyhnuli, za potravou vyráží především při rozbřesku a za soumraku. Jako býložravci se živí rozmanitými druhy rostlin včetně trávy. Dokud jsou králíci v otevřené krajině, pravidelně kontrolují nepřítomnost predátorů tak, že se posadí na zadní nohy a nastraženýma ušima se snaží zachytit nebezpečné signály. Toto je přírodou daná a nedílná součást jejich chování.

iStock-531413655.jpg

Jsou vybavení vynikajícím čichem a periferním viděním a dokáží velmi dobře hrabat. Na útěku před predátorem mohou díky svým silným zadním běhům vyvinout ohromnou rychlost. Někteří dokážou běžet rychlostí bezmála 60 km za hodinu. Rovněž jsou schopni vyskočit do více než metrové výšky.

Králíci jsou velmi společenská zvířata a žijí v rodinných skupinkách, které tvoří 2–9 samic, 1–3 samci a jejich potomci. Rodina sdílí společné teritorium a žije v jedné noře nebo v systému nor, které chrání před predátory a dalšími králíky. Králičí nory se skládají z různých částí, jež bývají určené k různým činnostem, například ke spánku či tvorbě hnízda. K posílení vzájemných vazeb je nezbytné vzájemné čištění a péče o srst.

Králičí samice rodí mláďata, jakmile nastane příhodné počasí. Před porodem samice připraví v oddělené části nory hnízdo, které vystele vlastními chlupy. Jakmile se mláďata narodí, nechává je samice po většinu doby samotná. Dochází za nimi do hnízda jen na několik minut denně, aby je nakojila, a poté vstup do hnízda pečlivě uzavře, aby byla mláďata v bezpečí.

Chov králíků dnes

Každý rok se na maso zabije více než jedna miliarda králíků. Přibližně 50 % z nich se chová v Číně. Každoročně se v EU zabije na maso asi 119 milionů králíků. Většina z nich se chová v Itálii, Španělsku a Franci. Téměř všichni králíci chovaní na maso a kožešinu jsou držení v malých holých klecích, kde prakticky nemohou naplňovat své přirozené chování. Králíci v intenzivních systémech chovu mají velmi špatný welfare.

Pg10_Rabbits.jpg
Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.