Ikona hledání

Vizi proměňujeme ve hmatatelné změny pro zvířata

2024: Díky vašemu neutuchajícímu soucitu jsme dosáhli historických úspěchů.

Není pochyb o tom, že právě proplouváme neklidnými časy. Stále trvající válka v Ukrajině a volby na mnoha místech po světě vytvářejí náročné a proměnlivé prostředí.

Náš společný hlas zní jasně a silně

Není nás málo. V roce 2023/2024 provedlo 1,6 milionu našich příznivců a příznivkyň po celém světě 2 622 689 akcí za ukončení týrání zvířat. A více než 90 000 dárců a dárkyň po celém světě pomáhalo ukončit průmyslové velkochovy. Zapojovali jste se do rozličných aktivit, kterými jste nám pomohli šířit povědomí o tom, že průmyslové velkochovy patří do učebnic dějepisu a že je potřeba nahradit je potravinovým systémem, který bude soucitnější ke zvířatům, lidem i k planetě. 

Tím, že jste se zapojovali na sociálních sítích, psali jste politikům a tvůrcům politik, organizovali jste fundraisingové akce a podporovali jste naše naléhavé výzvy, jste pomáhali přitáhnout pozornost k našim kampaním a posunout se o kus blíž ke splnění našeho cíle: ukončit průmyslové velkochovy zvířat po celém světě.  

Společně bojujeme za trvalou změnu

koláž okamžiků z akcí a kampaní

Nikdy jste nepřestali bojovat za lepší život hospodářských zvířat. A změny, které díky tomu nastaly, mají skutečné pozitivní dopady na miliardy zvířat. Díky vašemu odhodlání můžeme i nadále usilovat o jiný svět pro všechny vnímavé tvory.  

K zásadní proměně zastaralého, porouchaného potravinového systému je klíčové budovat porozumění. A jen díky vám i nadále rostlo veřejné povědomí o problémech průmyslových velkochovů a škodách, které páchají na životním prostředí, lidech i volně žijících zvířatech:

  • naše kampaňové video We Want (Chceme konec doby klecové), které podpořil i známý herec a spisovatel Stephen Fry, získalo 3,8 milionu zhlédnutí.

  • Náš celkový mediální obsah po celém světě byl 10 667 článků a příběhů o našich kampaních, a celkový odhadovaný dosah byl 28,31 miliardy lidí.

  • Globální mediální pokrytí naší kampaně za konec velkochovů END.IT mělo potenciální dosah 3,76 miliardy lidí.

ikona zaškrtnutí

Naše kampaňové video We Want (Chceme konec doby klecové), které podpořil i známý herec a spisovatel Stephen Fry, získalo 3,8 milionu zhlédnutí

ikona zaškrtnutí

Globální mediální pokrytí naší kampaně za konec velkochovů END.IT mělo potenciální dosah 3,76 miliardy lidí

ikona zaškrtnutí

CIWF se objevilo v 10 667 mediálních článcích po celém světě

Měníte zákony a měníte budoucnost! 

Jako naši odhodlaní podporovatelé máte moc přimět vlády, politiky a potravinářské společnosti k přijetí odpovědnosti za jejich jednání. Jste naprosto nezbytní v naší práci za definitivní ukončení nehumánních způsobů chovu zvířat. 

Jehně dívající se do kamery, stojí u své matky a jsou na louce
© iStock

Klikněte na odkazy a přečtěte si více o úspěších v našich kampaních.

Přesvědčit vlády a politiky, aby upřednostnili welfare hospodářských zvířat před zájmy průmyslového zemědělství, není vůbec snadné. Ale díky VÁM jsme to dokázali! Zákaz vývozu živých zvířat pro výkrm a porážku z břehů Velké Británie byl zakotven v zákoně. 

Přijetí této přelomové legislativy předcházelo padesát neúnavných let napěchovaných kampaněmi. Mnohé vlády se v problematice welfare zvířat řídí rčením „sejde z očí, sejde z mysli“. Je těžké tváří v tvář takovéto lhostejnosti pokračovat v boji. Ale vy jste i nadále usilovali o změnu. Hlas veřejnosti byl po každém neúspěchu ještě silnější a odhodlanější.  

Podepisovaly se petice, politikům putovaly spousty e-mailů, pořádaly se pochody a pro hlavní kampaňové prvky, jako jsou investigace a právní kroky, přicházely finanční dary. Vaše neústupnost je to, díky čemu se tato náročná kampaň dočkala úspěchu. Je to VAŠE vítězství a je naprosto přelomové. Díky němu budou mít ostatní země příklad hodný následování.

Nemáme ale zdaleka vyhráno. Tento nepředstavitelně brutální obchod stále probíhá po celém světě. Telata, býci, ovce, prasata a další zvířata musí podstupovat cesty na souši či po moři, trvající celé dny či dokonce týdny. Mnohá z nich na cestách čekají stísněné podmínky, vyčerpání, hlad, dehydratace, strach a stres. Některá z nich cestu nepřežijí.

V roce 2024 jsme vedli kampaně v Evropě i zbytku světa a díky vám jsme dosáhli několika zásadních cílů:

  • Evropská komise uveřejnila návrhy na vytvoření přísnějších podmínek pro přepravu zvířat. Je to sice krok správným směrem, cíle jsme ale zatím nedosáhli. 

  • I díky tomuto veřejnému celosvětovému hnutí a dalším neziskovým organizacím australská vláda konečně oznámila, že od 1. května 2028 bude platit zákaz vývozu živých ovcí po moři.  

V rámci Mezinárodního dne STOP přepravě zvířat 14. června:

ikona zaškrtnutí

14 000 lidí vidělo nebo sdílelo naše šokující záběry z přepravy živých zvířat

ikona zaškrtnutí

Nejméně 120 neziskových organizací z 31 států se připojilo k akci na Mezinárodní den STOP přepravě zvířat

ikona zaškrtnutí

Lidé z Evropy poslali 464 586 digitálních pohlednic evropským ministrům.

 

Co bude dál

Teď je na čase, aby i zbytek světa následoval příkladu Velké Británie a upřednostnil pohodu a zdraví hospodářských zvířat. Už jednou jsme dosáhli historického úspěchu, a s vámi, s vaší pomocí se nám to podaří znovu.

Občanský výbor Evropské občanské iniciativy Konec doby klecové, kterou jsme vytvořili a vedli, podal žalobu na Evropskou komisi za nesplnění jejího slibu. Měla předložit legislativní návrhy, které by zajistily konec používání klecí v chovech zvířat po celé Evropě. Byla to první žaloba svého druhu, a nebyla by možná bez štědrosti našich dárců po celém světě. 

V USA jsme pomohli 4,6 milionům rodin účastnícím se vládního programu pomoci s výživou získat přístup k bezklecovým vejcím. Kromě toho jsme pomohli zajistit, aby byla kalifornská stěžejní legislativa proti chovu hospodářských zvířat v klecích úspěšně  obhájena u Nejvyššího soudu v USA. Takto významné úspěchy by nebyly možné, kdybyste nestáli po našem boku.  

Co bude dál

Jedna věc je jistá. Nezastavíme se, dokud nebudou všechny klece do jedné prázdné. Společně budeme vést ty, kteří jsou u moci, k zodpovědnosti.  

Naše kampaň Rethink Fish (v češtině RyboLove) má i nadále za cíl lepší ochranu welfare ryb po celém světě. V roce 2024 vyšla přelomová studie, jejímž spoluautorem je Phil Brooke, náš vedoucí výzkumu, a hlavní autorkou je Alison Mood z organizace Fishcount. Tato studie přinesla několik ohromujících faktů: namísto toho, aby přinášela informace o rybách pouze v hmotnosti, ne v počtech (jak je zvykem), tato studie vypočítala, že je ročně chyceno závratných 1,1–2,2 bilionu ryb. A přibližně polovina z nich je proměněna na rybí moučku a olej, z nichž většina poslouží jako krmivo pro hospodářská zvířata. 

Minulý rok jsme uveřejnili tajnou investigaci z polských chovů pstruhů. Kampaňové video podpořila herečka Zoë Wanamaker a mělo obrovský dopad. Pomohlo odhalit krutost, se kterou se faremně chované ryby setkávají jak během života, tak při porážce.  

V USA jsme zaznamenali další vítězství, když díky našemu přímému zapojení jediná farma s chobotnicemi v zemi ukončila svůj provoz. Doložili jsme také důkazy, které usnadnily státu Washington prosadit v březnu první zákaz chovu chobotnic, následovaný v září Kalifornií. Ta se stane prvním státem, který zakazuje jak chov chobotnic, tak prodej výrobků z faremně chovaných chobotnic.

Naše týmy po celém světě posbíraly všechny své síly, aby bojovaly proti plánům na výstavbu první komerční farmy s chobotnicemi na Kanárských ostrovech. Kampaň na obranu těchto neuvěřitelných tvorů si získala značnou pozornost po celém světě a díky ní jsme si upevnili pozici jako odborníci na tuto problematiku. 

V rámci kampaně jsme koordinovali přípravu dopisu podepsaného 75 neziskovými organizacemi a odborníky, v němž vyzýváme vládu Kanárských ostrovů, aby plány na výstavbu velkochovu zamítla. V dubnu 2024 jsme navíc odhalili nedostatečné vyhodnocení dopadů tohoto projektu na mořské ekosystémy, lidi a volně žijící zvířata. 

Co bude dál

V našem boji proti průmyslovým velkochovům jsme již překonali několik milníků a s vaší pomocí budeme i nadále usilovat o to, aby se chobotnice ani jiné nové druhy nedostaly do spárů tohoto nemilosrdného systému. 

Jasné a pravdivé informace na etiketách pomáhají zákazníkům k informované volbě produktů a zvyšují poptávku po potravinách s vysokým welfare. Pohánějí zlepšování chovatelské praxe a životních podmínek zvířat. 

V novém průzkumu jsme zkoumali názory více než 2000 obyvatel Spojeného království a zjišťovali jsme, nakolik spotřebitelé vyžadují transparentnost původu mléčných a masných výrobků. Výsledky ukázaly, že i přes krizi životních nákladů podporují dvě třetiny respondetnů (66%) povinné označování potravin, přičemž proti je pouhých 6 % respondentů.

Lidé zkrátka chtějí pravdivé a jasné označování potravin. A proto neustále tlačíme na tvůrce politik, aby přání lidí vyslyšeli a zajistili transparentnost původu živočišných potravin. V důsledku toho Ministerstvo životního prostředí Spojeného království, které do té doby nedokázalo vytvořit konzultaci o povinném označování z hlediska welfare zvířat, změnilo názor a britská vláda skutečně veřejnou konzultaci v březnu 2024 spustila. Tématem konzultace bylo spravedlivější označování potravin. 

Stejně tak se hnuly ledy i ve Francii, kde úspěch inicitativy pro označování potravin dle welfare zvířat (L’Etiquette Bien-Être Animal) dokázal, že určití výrobci a potravinářské společnosti jsou připravení naplnit vysoká očekávání spotřebitelů. 

Co bude dál

Tento velký posun vpřed předznamenává konec nedostatečným informacím na etiketách živočišných výrobků. Díky vaší podpoře budeme i nadále tlačit vlády k tomu, aby z tohoto tématu udělaly jednu z priorit, a všichni dohromady budeme vytvářet transparentnější potravinový systém, který má ve svém pomyslném středu welfare zvířat. 

Vzrůstající antibiotická rezistence se stala výraznou celosvětovou hrozbou. Nadměrné používání antibiotik ve velkochovech k tomu velkou mírou přispělo. Proto vedeme kampaně požadující přísnější regulaci používání antibiotik. Potřebujeme předpisy, které znemožní rutinní používání léků jako kompenzaci nehygienických a stísněných podmínek panujících ve velkochovech.  

Co bude dál

Po celém světě budeme usilovat o zavedení přísnějších předpisů, které zabrání nadměrnému používání antibiotik nezbytných pro lidskou léčbu ve velkochovech. 

Prosazujeme soucitnější potravinový systém

Náš tým Food Business spolupracuje s globálními potravinářskými společnostmi. Prosazujeme komplexní změnu přístupu k výrobě potravin a tlačíme na společnosti, aby zlepšily welfare hospodářských zvířat, přispěly ke snižování závislosti na živočišných potravinách a zapojily regenerativní zemědělské postupy.

Jen s vaší podporou jsme v uplynulém roce získali závazky společností ke zlepšení standardů welfare, díky kterým bude mít každoročně téměř 500 milionů hospodářských zvířat lepší život. 

Hen close up to the camera, detail of eye
© iStock
  • V tento okamžik má díky našemu programu Food Business a jejich snahám přimět společnosti k závazkům pro vyšší welfare lepší život více než 3,1 miliardy zvířat.  

  • Díky našemu programu Good Farm Animal Welfare Awards má 430 milionů zvířat v Číně lepší život. 

Klikněte na odkazy níže a zjistěte víc:

Tickbox icon

V tento okamžik má díky našemu programu Food Business a jejich snahám přimět společnosti k závazkům pro vyšší welfare lepší život více než 3,1 miliardy zvířat. 

Tickbox icon

Díky našemu programu Good Farm Animal Welfare Awards má 430 milionů zvířat v Číně lepší život.  

Klikněte na odkazy a zjistěte více:

Prostřednictvím ocenění Good Farm Animal Welfare Awards (za dobrý welfare hospodářských zvířat) vyzdvihujeme přední potravinářské společnosti za jejich zásady či závazky, které zlepšují život hospodářských zvířat a jsou šetrnější k životnímu prostředí. 

Oceňujeme společnosti za zásadní změny v jejich praktikách, které vedou k lepšímu welfare zvířat. Spolupracujeme s nimi, aby dokázaly splnit specifická kritéria k udělení ocenění pro daný živočišný druh. Také vyzdvihujeme podniky, které budují udržitelnější a k přírodě šetrnější dodavatelské řetězce.

V listopadu 2023 v Bangkoku proběhl první fyzický ceremoniál předávání cen Good Farm Animal Welfare Awards, při němž jsme ocenili 16 vítězů z Thajska, Japonska a Číny. Většina cen byla udělana za bezklecová vejce a chov brojlerů s vyšším welfare. Tyto změny a opatření zlepší život více než 25 milionům zvířat.

Závazek Better Chicken Commitment (BCC) je významný soubor standardů pro welfare kuřat. Společnosti, které se k němu zavážou, tím přislibují zavedení těchto standardů pro všechna kuřata chovaná v rámci svého dodavatelského řetězce. Po celém světě se k němu zavázalo již více než 625 společností. 

Díky vám jsme letos získali pro tento závazek dalších pět společností: Burger King France; tři společnosti na výrobu krmiv pro domácí mazlíčky v USA – Good Gracious Company, Beast Feast a Evermore, a jednoho amerického výrobce potravin – Labelle Patrimoine. 

Dalších 19 společností uveřejnilo své plány přechodu ke kuřecímu masu splňujícímu závazek BCC. Dvě z nich jsou z Evropy a 17 z USA. 

I tady platí, že „slibem nezarmoutíš“, a proto dohlížíme také na to, aby společnosti své BCC závazky skutečně dodržely. K tomu nám slouží nástroj ChickenTrack.  

Bez ustání sledujeme, jak se daří velkým potravinářským společnostem naplňovat jejich závazky k chovu slepic bez klecí. K tomu slouží náš globální nástroj EggTrack. Naše sedmá zpráva EggTrack odhalila, že ze 444 sledovaných společností došlo u 75 % k pozitivnímu vývoji směrem k bezklecovým vejcím.

Devět dalších společností si vytvořilo nové bezklecové závazky, včetně Dairy Queen a JM Smucker Company. Rychlost přechodu k chovům bez klecí se na globální úrovni zvýšila o téměř 7 % mezi lety 2022 a 2023. V roce 2023 bylo naplněno osm závazků, a celkový počet závazků na dosažení 100% bezklecového původu vajec vystoupal na 257.

Zpráva vzbudila i nemalý zájem, její mediální dosah činil více než 1 milion, a to zejména v obchodních periodicích ve Velké Británii, Itálii, Španělsku a Polsku. Tuhle práci můžeme dělat i díky vám. 

Nové vydání naší zprávy Business Benchmark on Farm Animal Welfare (BBFAW) letos zavedlo přísnější hodnotící kritéria a nové výchozí standardy pro zlepšení welfare zvířat u 150 nadnárodních společností, jež byly hodnoceny. Ukázalo se, že 95 % nadnárodních potravinářských společností nyní zasazuje „welfare hospodářských zvířat“ mezi ústřední hodnoty svého podnikání. Nová zpráva také poukazuje na to, že 25 % společností zdůrazňuje nutnost snížení závislosti na živočišných potravinách a zvýšení rozmanitosti nabídky alternativních proteinů. 

Společně s vámi bojujeme za zvířata, lidi i planetu

Ničivé dopady průmyslových velkochovů na welfare zvířat, stabilitu životního prostředí a naše vlastní zdraví jsou dalekosáhlé a zatím se o nich málo mluví. Nemáme času nazbyt. S vaší pomocí i nadále budujeme cestu k soucitnějšímu světu, šetrnějšímu ke klimatu i k přírodě.

Zemědělec zkoumá kvalitu zeminy.
© iStock

Klikněte na odkazy níže a seznamte se s některými z hlavních úspěchů za uplynulý rok:

Nikdy nebylo tak palčivě nutné ukončit velkochovy. Nejenže v nich trpí hospodářská zvířata, velkochovy také způsobují ničení přírodních stanovišť, odlesňování a znečištění a ohrožují lidské zdraví. Právě proto je naše celosvětová kampaň END.IT tak důležitá. 

A teď, i díky vaší neúnavné pomoci, stále více roste veřejné povědomí o devastujících dopadech průmyslových velkochovů. V roce 2022 jsme spustili naši online petici END.IT. Vyzýváme v ní vlády, aby ustoupily od průmyslové živočišné výroby, a naléháme na světové lídry, aby vytvořili globální dohodu pro spravedlivý potravinový systém a zemědělství. O dva roky později tuto petici podepsalo již přes sedm set tisíc lidí z celého světa. 

Náš tým pro mezinárodní záležitosti se účastnil různých akcí souvisejících s klimatickou změnou, například Konference OSN o změně klimatu (COP) a Summitu OSN pro potravinové systémy. Zde jsme upozorňovali světové lídry na naléhavou potřebu záchranného plánu pro náš globální potravinový systém. Dřív než bude pozdě. 

V rámci COP28 jsme s radostí oznámili naše členství v rozsáhlé koalici více než 150 organizací, společně s nimiž žádáme o transformaci potravinových systémů v zájmu lidí, přírody i klimatu. Podporujeme stále rozšířenější přesvědčení, že potravinové systémy musí fungovat jako úložiště skleníkových plynů, nikoli je vypouštět. 

S naší iniciativou Human Faces (Tváře lidí) jsme se zaměřili na lidi, kteří na vlastní kůži pocítili škody způsobené kolosem živočišné výroby. Více o výstavě a příběhy za jednotlivými snímky najdete na této stránce.

Naše přelomová mezinárodní konference Extinction or Regeneration pomohla v loňském roce přitáhnout pozornost k řešením, která mají moc proměnit globální potravinový systém. Tuto dvoudenní konferenci jsme pořádali společně s IPES-Food (mezinárodní panel odborníků na udržitelné potravinové systémy) a dalšími partnery. Účastnilo se jí 740 delegátů a delegátek ze 41 zemí. Rovněž ji živě vysílalo několik vládních webových stránek, a díky tomu ji sledovalo dalších 370 000 lidí v Číně. 

Téhle události se dostalo masivní mediální pozornosti po celém světě. Potenciální dosah byl více než 2 miliardy shlédnutí ve 13 zemích a hashtag této akce byl po oba dny mezi trendujícími na síti X (dříve Twitter) ve Spojeném království. Na tento úspěch jsme navázali publikováním knihy Regenerative Farming and Sustainable Diets Human, Animal and Planetary Health (Regenerativní zemědělství a udržitelná strava – pro zdraví lidí, zvířat i planety) sdružující příspěvky jednotlivých delegátů.  

V CIWF se zavazujeme k tomu najít etickou a udržitelnou cestu vpřed ke zdravější a spokojenější planetě. Proto vítáme průkopnické technologie se stejným cílem, jakými je například kultivované maso. Jedná se o inovativní metodu produkce masa přímo z živočišných buněk v kontrolovaném prostředí, která může spustit revoluci v potravinovém systému. 

V minulém roce bylo v USA ke komerčnímu prodeji oficiálně schváleno kultivované kuřecí maso, tedy maso z kmenových buněk vypěstované v bioreaktoru. Američtí strávníci si tedy mohli poprvé pochutnat na kuřecím mase, při jehož výrobě nezemřelo jediné zvíře. Tohle maso chutná stejně jako konvenční maso a zároveň může mít při výrobě mnohem menší nároky na půdu a vypouštět méně skleníkových plynů. Trojnásobné vítězství – pro lidi, zvířata i planetu.

V únoru 2024 vyšla nová kniha Cultivated Meat to Secure Our Future: Hope for Animals, Food Security and the Environment (Kultivované maso pro zajištění naší budoucnosti: Naděje pro zvířata, potravinovou bezpečnost a životní prostředí), na níž se spolupodílel náš globální ředitel Philip Lymbery. 

V CIWF hledáme nové způsoby, jak ovlivnit finanční sektor a nasměrovat investice k humánnějším metodám výroby potravin, které chrání zvířata, lidi i planetu. 

Společně s organizacemi Humane Society International a World Animal Protection jsme založili iniciativu FARMS Initiative, která připravila minimální zodpovědné normy (RMS) pro hlavní chované druhy zvířat: prasata, brojlery, nosnice, skot, dojnice a faremně chované ryby. Záměrem je používat tyto standardy jako advokační nástroj při působení na komerční banky, aby zlepšily své investiční praktiky. 

Velký úspěch jsme zaznamenali, když komerční banky BNP Paribas a Standard Chartered zahrnuly tyto standardy do svých politik jako důležitý referenční rámec.  

Úzce jsme spolupracovali i s nejrůznějšími dalšími důležitými finančními institucemi, které jsme vyzývali, aby přijaly standardy iniciativy FARMS jako referenční rámec pro otázku welfare zvířat. Mezi tyto společnosti patřily Rabobank, Climate Bonds Initiative, Société Générale, ING, ACTIAM, Asia Protein Transition Platform a Mekong Capital. 

Naše práce v rámci koalice Stop Financing Factory Farming (Stop financování velkochovů) mezitím vedla k důležitým diskuzím s multilaterálními rozvojovými bankami (MDB) o zastavení financování průmyslové živočišné výroby. Naléhali jsme na ně, aby přehodnotily svůj postoj z důvodů ochrany životního prostředí i welfare zvířat.

CIWF v České republice

Vánoce pro kapry 2023

Na sklonku roku 2023 jsme zaznamenali velký úspěch s naší vánoční kampaní. Společně s umělkyní toy_box jsme nechali po sociálních sítích kolovat umělecky ztvárněné situace, ve kterých živě prodávaný kapr trpí. Post jen na Facebooku vidělo skoro tři čtvrtě milionu lidí a zařadil se mezi předvánoční virální obsah. 

Tramvaj s potiskem vánočního kapra

Kromě sociálních sítí se ilustrace kaprů od toy_box objevily i v rámečcích v pražském metru a dokonce je nesla i celá jedna pražská tramvaj. Poselství naší dlouholeté kampaně: Nekupuj kapra živého se tím pádem dostalo k více očím než kdy jindy. Více o kampani si přečtěte zde.

I prosinci v roce 2024 je naše vánoční kampaň v plném proudu a o její výsledky se s vámi brzy podělíme.

Evropa pro zvířata

Letošní jaro patřilo volbám do Evropského parlamentu. V dubnu jsme ve spolupráci s partnerskými organizacemi Svoboda zvířat, OBRAZ – Obránci zvířat a NESEHNUTÍ spustili kampaň Evropa pro zvířata, v rámci které jsme oslovovali jak my, tak naši podporovatelé a podporovatelky, kandidující do Evropského parlamentu a zjišťovali jejich postoje k ochraně zvířat.

Chtěli jsme, aby se kandidující zavázali k podpoře konkrétních témat, pokud budou zvoleni. Hlavním bodem, ke kterému se oficiálně zavázala třetina z 21 zvolených europoslanců, byl konec klecí. Získali jsme tím důležité spojence a spojenkyně, s jejichž pomocí nakonec dokážeme v Evropě prosadit konec doby klecové, jednou provždy. Podrobnější výsledky předvolební kampaně najdete zde.

Zbývá šedesát sklizní

V dubnu letošního roku spatřil světlo světa český překlad knihy Zbývá šedesát sklizní. Jejím autorem není nikdo jiný než Philip Lymbery, náš dlouholetý globální ředitel. Ten při psaní této knihy cestoval po světě, aby posbíral příběhy zemědělců, kteří dali sbohem konvenčnímu způsobu obdělávání půdy a chovu zvířat, a vydali se cestou regenerativního hospodaření. Ačkoli Philip popisuje i současný bezútěšný stav půdy, která nám podle prognóz dá posledních šedesát sklizní, než bude na většině světových polí neúrodná, zkoumáním příkladů lepšího zemědělství vnáší do pocitu beznaděje paprsek světla. 

Z knihy si odnesete přesvědčení, že jiný svět je možný. Takový, kde je dostatek zdravých potravin pro každého člověka, kde zvířata netrpí zavřená ve velkochovech a kde zemědělství spíše mírní změnu klimatu, než aby ji způsovalo. Knihu si můžete prohlédnout a objednat tady.

Hrozba rozšíření rituálních porážek zažehnána

Začátkem října jsme v reakci na snahu ministra zemědělství prosadit novelu zákona na ochranu zvířat, která by rozšířila výjimky pro porážky bez omráčení (rituální porážky), uspořádali ve spolupráci s naší partnerskou nevládní organizací OBRAZ – Obránci zvířat rychlou kampaň. Vydali jsme tiskovou zprávu, kterou převzala nejvýznamnější česká tisková agentura ČTK a další média. Lobbovali jsme také u poslanců a dalších politiků proti přijetí této novely a požádali naše příznivce, aby vybraným poslancům poslali osobní vzkazy e-mailem. Naše společné úsilí bylo úspěšné a ministr zemědělství svůj pozměňovací návrh stáhl. Situaci ovšem i nadále sledujeme.

Novinky na webu ciwf.cz

I na našem webu ciwf.cz přibylo pár věcí. Důkazy, že vařit se dá rostlinně, jednoduše a z dostupných surovin, najdete v nové kuchařce, od předkrmů přes omáčky až po dezerty. Budeme rádi, když napíšete, jak se vám podle receptů vařilo. Kuchařku si můžete prohlédnout zde. 

Velkochovy neničí životy jen zvířatům, ale i lidem, kteří v nich pracují, nebo bydlí poblíž. CIWF najalo špičkové fotografy a fotografky, aby zachytili tváře i příběhy těchto lidí. Přečtěte si příběhy a prohlédněte fotky zde.

Průmyslové velkochovy: cítili jsme potřebu podrobněji popsat rozsah, v jakém intenzivní živočišná výroba po celém světě funguje. A také chceme přitáhnout pozornost ke všem negativním dopadům. Začali jsme postupně vytvářet další a další sekce k tématu Průmyslové velkochovy na našem webu. A další ještě přibydou!

Děkujeme vám

Společně ukončíme týrání hospodářských zvířat.

Vaše podpora má zásadní význam pro naši vizi: jednou provždy ukončit průmyslové velkochovy a zajistit lepší budoucnost pro hospodářská zvířata, naši planetu a další generace.

Naše práce závisí na lidech, jako jste vy. Těch, kteří přispívají na vytvoření takového světa, v němž se ke všem zvířatům přistupuje s respektem, těch, kteří chtějí, aby se etika a soucit staly základem potravinového systému, a těch, kteří jsou poháněni touhou navrátit přírodě rovnováhu. A vytvořit budoucnost, v níž se dá žít.

Chceme poděkovat každému jednotlivci a organizaci, kteří v uplynulém roce poskytli dar, i těm, kteří na hospodářská zvířata mysleli i do budoucna a zanechali dar ve své závěti.

GLOBÁLNÍ PŘÍJMY

Global income 2024 chart
purple circle
£4 859 769 Individuální dary
yellow circle
£4 365 064 Granty a filantropie
green circle
£2 510 311 Dary v závětích
light purple circle
£177 288 Příjem z investic

GLOBÁLNÍ VÝDAJE

Global expenditure chart 2024
green circle
£12 206 891 Vedení kampaní, advokační činnost a zapojování korporací
purple circle
£3 430 547 Získávání zdrojů
yellow circle
£35 495 Správa investic

 

2023–2024 Zpráva o našich úspěších

2023 - 2024

Stáhněte si a sdílejte vlastní digitální kopii zprávy Global Impact Review 2023/24 ve formátu pdf. (V angličtině)

Stáhnout
2023 - 2024

(Naše kompletní výroční zpráva a účetní závěrka 2023–2024 je k dostání na požádání.)

Zdroje obrázků: © iStock, © CIWF

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.