I V BOUŘLIVÉ DOBĚ ZŮSTÁVÁ VÁŠ SOUCIT NEOCHVĚJNÝ
Také letošek s sebou přinesl obrovské a náročné výzvy. Přesto jsme díky vašemu přetrvávajícímu soucitu a laskavosti mohli být svědky několika přelomových vítězství v boji proti velkochovům. Díky vám se blýská na lepší časy pro zvířata, lidi a celou planetu.
Miliony lidí z celého světa si přejí konec klecových chovů. Přesvědčili jsme firmy, aby se postavily na stranu humánního a k přírodě šetrnějšího potravinového systému. Také jsme umožnili stovkám tisíc lidí promluvit na obranu bezbranných zvířat. A všichni společně dáváme znovu a znovu najevo, že dobrý život pro každého tvora na Zemi bude možný, jen pokud ukončíme největší případ týrání zvířat – průmyslové velkochovy. Děkujeme vám.
Hospodářská zvířara dostávají hlas
Naši příznivci a příznivkyně v roce 2022/23 provedli 23,2 MILIONU akcí, ve kterých se postavili za zvířata. Pomohli nám také vynést na světlo krutost a ekologické a sociální dopady průmyslových velkochovů.
Ať už jste psali politikům a političkám, zúčastnili se protestů nebo šířili informace na sociálních sítích, ukázali jste těm u moci, že ukončení utrpení hospodářských zvířat není pouze morální otázkou, ale i naprostou nutností.
Díky vašim štědrým měsíčním darům jsme mohli pokračovat dál v našich kampaních a získali jsme sílu bojovat se všemi překážkami s cílem ukončit neudržitelné a neetické intenzivní velkochovy zvířat.
Mediální pokrytí našich kampaní v roce 2022/23 dosáhlo odhadem 19,5 miliardy potenciálních diváků či posluchačů v TV, rádiu a tisku.
Díky vám se Evropská komise v roce 2021 zavázala, že ukončí používání klecí v chovech zvířat. Námi iniciovaná a koordinovaná Evropská občanská iniciativa Konec doby klecové, což je nástroj podobný referendu, získala podpisy od 1,4 milionů lidí.
Přes 80 % europoslanců a europoslankyň hlasovalo ve prospěch konce doby klecové.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin, což je vědecký orgán EU, vydal loni doporučení, aby se slepice, kachny, husy a křepelky nechovaly v klecích a aby se telata nedržela o samotě v individuálních boxech.
13. září 2023 však předsedkyně Komise Ursula von der Leyen provedla šokující obrat a ve svém projevu o stavu Unie toto důležité téma vůbec nezmínila. Získali jsme podezření, že se Evropská komise chystá svůj přelomový závazek zákazu klecí odložit na neurčito.
Takto ostentativní opovržení veřejnými i vědeckými názory jen posílilo naše odhodlání osvobodit z klecí všech 300 milionů evropských zvířat. Nezastavíme se, dokud všechny klece ve všech chovech kdekoli na světě nebudou prázdné.
- Ve Spojeném království, konkrétně v britském a skotském parlamentu jsme vládě předali téměř 400 tisíc podpisů a žádali ministry o konec doby klecové.
- V USA jsme slavili velké vítězství, když Nejvyšší soud zamítl žalobu chovatelů prasat proti kalifornskému „Návrhu 12“. Soudci potvrdili, že v Kalifornii platí zákaz výroby a prodeje vepřového a telecího masa a vajec pocházejících ze zvířat v kleci. Toto klíčové rozhodnutí pomůže každoročně ochránit miliony zvířat před trápením v klecích.
Rok 2023 přinesl čtyři velká vítězství v globálním hnutí proti nepřijatelnému obchodu s živými hospodářskými zvířaty:
- V dubnu vešel na Novém Zélandu v platnost zákaz veškerého zbývajícího vývozu živých zvířat po moři.
- Německo zakázalo veškerý vývoz skotu, ovcí a koz do zemí mimo EU.
- Australská vláda se zavázala k postupnému ukončení vývozu ovcí po moři.
- A brazilský soudce zakázal vývoz živého skotu ze všech přístavů v celé zemi.
Na Mezinárodní den STOP přepravě zvířat se spojilo více než 120 organizací v nejméně 31 zemích. 14. června se lidé po celém světě vydali do ulic, aby pomohli ukončit utrpení zvířat při dálkové přepravě v kamionech a na lodích. V online světě získal hashtag #BanLiveExports potenciální dosah více než 41 milionu zhlédnutí.
Letošní léto jsme díky vaší nepřetržité podpoře a pomoci našich přátel z organizace Avaaz nashromáždili přes 95 tisíc podpisů za konec vývozů živých zvířat. V září jsme je doručili přímo do Downing Street č. 10 spolu s naší patronkou, Dame Joannou Lumley. Parlamentem právě prochází nový návrh zákona, který zakazuje tento obchod se zvířaty přepravovanými z Velké Británie na jatka nebo na výkrm, a my budeme vyvíjet tlak, dokud nebude vývoz živých zvířat jednou provždy zastaven.
Prostřednictvím naší kampaně RyboLove zaujímáte přední místo v boji za odstranění skandálních mezer v zákonech na ochranu welfare ryb v EU.
Společně s organizacemi WeMove a Essere Animali jsme minulý prosinec předali Evropské komisi petici se 150 tisíci podpisy, v níž jsme ji žádali o nové standardy pro lepší welfare ryb. Vydali jsme rovněž důležitou odbornou zprávu s názvem Rethinking EU Aquaculture for People, Planet, and Animals (Přehodnocení akvakultury v EU pro lidi, planetu a zvířata), ze které jasně vyplývá potřeba udržitelnějších chovů ryb s vyšším welfare. A historicky poprvé jsme do našeho průzkumu mezi supermarkety zahrnuli otázky týkající se faremně chovaných ryb.
Hrajeme také hlavní roli v boji proti plánům na první komerční farmu s chobotnicemi na světě. Vyvíjíme tlak na úřady Kanárských ostrovů, aby plány zamítly. A se spojenci z celé Evropy žádáme EU, aby tuto krutou a přírodu poškozující praxi zakázala dříve, než se uchytí.
Potenciální mediální dosah našeho úsilí zakázat chov chobotnic byl téměř 2 miliardy lidí.
Ve Spojených státech nařídily havajské úřady zavření farmy s chobotnicemi provozované pod zástěrkou turistické atrakce a výzkumného pracoviště. Výbor pro zemědělství a přírodní zdroje Sněmovny reprezentantů ve Washingtonu předložil návrh zákona, který zakazuje chov chobotnic v tomto státě.
Všeobecným faktem je, že k udržení zvířat naživu ve špatných a nezdravých podmínkách se zneužívají léky. CIWF je jedním ze zakládajících členů aliance Zachraňme naše antibiotika. Jsme tedy mezi hlavními hybateli, kteří se snaží, aby se životně nezbytné léky přestaly používat k udržení velkochovů v chodu.
Již jste nám pomohli prosadit evropskou legislativu, díky které nemohou chovatelé legálně používat antibiotika preventivním způsobem. A v roce 2023 jsme zaznamenali významný pokrok ve Spojeném království, kde vláda zahájila konzultaci týkající se zpřísnění pravidel k používání antibiotik v chovech.
Pokud by se tyto návrhy proměnily v legislativu, zakázaly by rutinní používání antibiotik v chovech, a používání antibiotik jako kompenzace špatné hygieny, nevhodných chovatelských praktik či špatného způsobu vedení chovu.
COMPASSION IN FOOD BUSINESS
Více než 2,5 miliard zvířat bude od nynějška mít každý rok prospěch z vaší podpory programu Compassion in Food Business (Soucit v potravinářství).
Společně pomáháme stále více společnostem vytvořit závazky pro lepší welfare zvířat, a poté sledujeme dodržování těchto závazků ve jménu udržitelnějšího a odolnějšího potravinového systému.
Pomohli jsme získat korporátní závazky pro lepší welfare, ze kterých bude mít každoročně prospěch více než 150 MILIONŮ zvířat.
Otevřete odkazy níže a podívejte se, jak společně s námi měníte potravinářský průmysl:
Již více než 600 společností po celém světě přislíbilo přechod na chov kuřat zdravějších plemen, chovaných v lepších podmínkách, v rámci závazku Better Chicken Commitment (BCC). Počet společností, s nimiž naše americká pracovní skupina spolupracuje na zlepšování welfare kuřat, vyskočil ze sedmi na dvacet.
Sledujeme také dodržování závazků BCC společnostmi. Poslední zpráva ChickenTrack z USA ukázala, že počet společností, které informují o vývoji svých závazků se zvýšil více než trojnásobně. První evropská zpráva ChickenTrack potvrdila, že 100 % čerstvého kuřecího masa v norských supermarketech REMA a v M&S ve Spojeném království nyní pochází z ptáků chovaných v souladu s těmito vyššími standardy welfare.
Každý rok sledujeme, jak si vedou největší potravinářské společnosti v plnění svých narůstajících bezklecových závazků pro nosnice. Dobrou zprávou je, že navzdory všem ekonomickým překážkám naše šestá výroční zpráva EggTrack odhalila pozitivní vývoj pro zvířata na celém světě.
Ze zprávy vyplynulo, že 75 % všech 232 sledovaných společností nyní informuje o postupu směrem k vyřazení klecí pro nosnice. Téměř 80 % všech vajec používaných nebo vyráběných v těchto společnostech pocházelo ze zvířat, která nežila v kleci.
Osm dalších firem si vytvořilo nové globální bezklecové závazky, včetně Pizza Express a Yum! Brands. Osm dalších firem oznámilo, že co se týče vajec, dosáhly 100% shody s bezklecovými závazky na evropské úrovni.
A co je ještě důležité, 24 společností se nyní jasně vyjádřilo proti používání tzv. kombinovaných systémů, které se se zaklapnutím dvířek promění v klec. Již v minulosti jste nám pomohli zastavit vniknutí těchto kombinovaných klecí do Spojeného království. A teď se stále více společností po celém světě otáčí zády k tomuto neetickému a krutému řešení chovu slepic.
Pokrok společností v oblasti welfare zvířat závisí také na tom, zda zákazníci dostanou jasné informace o potravinách, které kupují, aby se mohli rozhodnout vyhnout se potravinám z velkochovů.
Poté, co Evropská unie zavedla povinnost uvádět na obalech, zda vejce pocházejí od slepic chovaných v klecích, na podestýlce, ve volném výběhu nebo v ekologickém chovu, poptávka po neklecových vejcích vzrostla. Více než polovina slepic v EU nyní žije v chovech s vyšším welfare.
Nechceme, aby potravinářské společnosti pasivně čekaly na legislativu, aby mohly nabídnout zákazníkům informovanou volbu. S vaší podporou jsme letos rozšířili francouzský certifikační systém Étiquette Bien-Être Animal® z kuřat na vepřové maso. Přes 100 francouzských společností také testuje značku Planet-Score®, což je jedinečný ekologický certifikační systém vyvinutý s naším přispěním v roce 2021.
Proměňujeme budoucnost jídla
Téměř každý celosvětový problém, od znečištění přes klimatickou změnu a vymírání druhů až k lidské podvýživě, má ve svém jádru potraviny.
Díky vám politici, podniky i veřejnost začínají chápat, že ukončení velkochovů je nezbytně nutné, pokud chceme ochránit zdravou budoucnost naší planety.
Otevřete si jednotlivé odkazy níže a seznamte se s nejdůležitějšími milníky našeho hnutí v uplynulém roce:
V roce 2023 jsme sezvali politiky a političky, zástupce předních podniků, neziskové organizace, farmáře, vědkyně a vědce na konferenci „Extinction or Regeneration“. Pořádali jsme ji společně s IPES-Food (Mezinárodní panel odborníků na udržitelné potravinové systémy), Institutem rozvojových studií a dalšími partnery.
Stovky delegátů a delegátek se setkaly osobně v Londýně i online. Díky partnerství s Good Food Fund se stovky tisíc lidí v Číně připojily i k tlumočenému živému přenosu.
Na konferenci přednášeli odborníci a odbornice na rozmanitá témata, jako je pedologie, potravinová spravedlnost, udržitelný rozvoj a buněčné zemědělství. Společně se věnovali otázkám, jak řešit hrozbu představovanou současným potravinovým systémem.
Naše petice za vytvoření globální dohody OSN o potravinách a zemědělství od svého spuštění na klimatické konferenci OSN COP27 v roce 2022 nasbírala přes 300 tisíc podpisů. A číslo každým dnem roste.
Naši kampaň END.IT podpořily i známé osobnosti, jako jsou holywoodští herci Brian Cox, Alan Cumming, Steve Coogan a Eva Green.
A síla našich argumentů proti velkochovům začíná získávat i politické body.
Kromě dalšího jsme také v čelní linii boje proti dalšímu riziku spojenému s průmyslovými velkochovy. Stísněné a stresující podmínky zde vytváří ideální prostředí pro množení nebezpečných virů a bakterií.
V roce 2022 jsme spolu s organizacemi FOUR PAWS, Born Free Foundation a Proyecto Animales Latino América předložili vrchním úředníkům Světové zdravotnické organizace dokument s podpisy téměř 600 tisíc lidí, kteří chtějí ukončit průmyslové velkochovy a snížit tím hrozbu další pandemie.
V roce 2023 jsme tuto kampaň posunuli o krok dál, když celý svět čelil ničivým ohniskům ptačí chřipky. Vydali jsme jedinečnou zprávu, ve které jsme dali do souvislosti výskyt a šíření vysoce patogenní ptačí chřipky a intenzivní chov zvířat.
Děkujeme vám
Naše práce spoléhá na štědrost všech, kteří nám darují finance na boj proti průmyslovým velkochovům, ochranu zvířat a proměnu celosvětového potravinového systému.
Chceme poděkovat každému člověku a každé organizaci, která nám v uplynulém roce zaslala dar, a všem, kteří na CIWF pamatovali ve své závěti.
Přehled našich příjmů a výdajů za rok 2022–2023 najdete níže.
GLOBÁLNÍ PŘÍJMY
GLOBÁLNÍ VÝDAJE
2022–2023 Global Impact Review
2022 - 2023
Stáhněte si a sdílejte vlastní digitální kopii zprávy Global Impact Review 2022/23 ve formátu pdf.
StáhnoutJeště CIWF neznáte?
Přidejte se k nám.
Budeme vám posílat novinky o aktuálním vývoji našich kampaní a budete mezi prvními, kdo se dozví o nových akcích, kterými můžete pomoci hospodářským zvířatům k životu, který stojí za to žít.
Chcete-li zjistit, jak můžete bojovat za ukončení průmyslových velkochovů nebo jak můžete přispívat na tento boj, klikněte sem.
Foto: © iStock, © CIWF
Za pouhých 10 EUR můžete pomoci ukončit největší týrání zvířat na této planetě.
Díky vaší podpoře budeme moci pokračovat v naší práci a investigacích, které odhalují krutosti páchané na hospodářských zvířatech. Děkujeme vám!
Chci ukončit utrpení zvířat