Ikona hledání

I V BOUŘLIVÉ DOBĚ ZŮSTÁVÁ VÁŠ SOUCIT NEOCHVĚJNÝ

Také letošek s sebou přinesl obrovské a náročné výzvy. Přesto jsme díky vašemu přetrvávajícímu soucitu a laskavosti mohli být svědky několika přelomových vítězství v boji proti velkochovům. Díky vám se blýská na lepší časy pro zvířata, lidi a celou planetu.

Miliony lidí z celého světa si přejí konec klecových chovů. Přesvědčili jsme firmy, aby se postavily na stranu humánního a k přírodě šetrnějšího potravinového systému. Také jsme umožnili stovkám tisíc lidí promluvit na obranu bezbranných zvířat. A všichni společně dáváme znovu a znovu najevo, že dobrý život pro každého tvora na Zemi bude možný, jen pokud ukončíme největší případ týrání zvířat – průmyslové velkochovy. Děkujeme vám.

Hospodářská zvířara dostávají hlas

Naši příznivci a příznivkyně v roce 2022/23 provedli 23,2 MILIONU akcí, ve kterých se postavili za zvířata. Pomohli nám také vynést na světlo krutost a ekologické a sociální dopady průmyslových velkochovů.

Ať už jste psali politikům a političkám, zúčastnili se protestů nebo šířili informace na sociálních sítích, ukázali jste těm u moci, že ukončení utrpení hospodářských zvířat není pouze morální otázkou, ale i naprostou nutností.

Díky vašim štědrým měsíčním darům jsme mohli pokračovat dál v našich kampaních a získali jsme sílu bojovat se všemi překážkami s cílem ukončit neudržitelné a neetické intenzivní velkochovy zvířat.

Mediální pokrytí našich kampaní v roce 2022/23 dosáhlo odhadem 19,5 miliardy potenciálních diváků či posluchačů v TV, rádiu a tisku.  

fotomontáž z akcí našich příznivců

Měníme zákony k lepšímu 

Když přijde řeč na týrání zvířat a proměnu politik ve prospěch hospodářských zvířat, my v CIWF ani naši příznivci se nezastavíme před žádnou překážkou, abychom prosadili zásadní a pozitivní změny.

Roztomilé telátko
© iStock

Otevřete si odkazy níže a zjistěte více o našich kampaňových úspěších:

Díky vám se Evropská komise v roce 2021 zavázala, že ukončí používání klecí v chovech zvířat. Námi iniciovaná a koordinovaná Evropská občanská iniciativa Konec doby klecové, což je nástroj podobný referendu, získala podpisy od 1,4 milionů lidí

Přes 80 % europoslanců a europoslankyň hlasovalo ve prospěch konce doby klecové.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin, což je vědecký orgán EU, vydal loni doporučení, aby se slepice, kachny, husy a křepelky nechovaly v klecích a aby se telata nedržela o samotě v individuálních boxech.  

13. září 2023 však předsedkyně Komise Ursula von der Leyen provedla šokující obrat a ve svém projevu o stavu Unie toto důležité téma vůbec nezmínila. Získali jsme podezření, že se Evropská komise chystá svůj přelomový závazek zákazu klecí odložit na neurčito.

Takto ostentativní opovržení veřejnými i vědeckými názory jen posílilo naše odhodlání osvobodit z klecí všech 300 milionů evropských zvířat. Nezastavíme se, dokud všechny klece ve všech chovech kdekoli na světě nebudou prázdné. 

 • Ve Spojeném království, konkrétně v britském a skotském parlamentu jsme vládě předali téměř 400 tisíc podpisů a žádali ministry o konec doby klecové. 
 • V USA jsme slavili velké vítězství, když Nejvyšší soud zamítl žalobu chovatelů prasat proti kalifornskému „Návrhu 12“. Soudci potvrdili, že v Kalifornii platí zákaz výroby a prodeje vepřového a telecího masa a vajec pocházejících ze zvířat v kleci. Toto klíčové rozhodnutí pomůže každoročně ochránit miliony zvířat před trápením v klecích.

Rok 2023 přinesl čtyři velká vítězství v globálním hnutí proti nepřijatelnému obchodu s živými hospodářskými zvířaty:

 1. V dubnu vešel na Novém Zélandu v platnost zákaz veškerého zbývajícího vývozu živých zvířat po moři.
 2. Německo zakázalo veškerý vývoz skotu, ovcí a koz do zemí mimo EU.
 3. Australská vláda se zavázala k postupnému ukončení vývozu ovcí po moři.
 4. A brazilský soudce zakázal vývoz živého skotu ze všech přístavů v celé zemi.

Na Mezinárodní den STOP přepravě zvířat se spojilo více než 120 organizací v nejméně 31 zemích. 14. června se lidé po celém světě vydali do ulic, aby pomohli ukončit utrpení zvířat při dálkové přepravě v kamionech a na lodích. V online světě získal hashtag #BanLiveExports potenciální dosah více než 41 milionu zhlédnutí.

Letošní léto jsme díky vaší nepřetržité podpoře a pomoci našich přátel z organizace Avaaz nashromáždili přes 95 tisíc podpisů za konec vývozů živých zvířat. V září jsme je doručili přímo do Downing Street č. 10 spolu s naší patronkou, Dame Joannou Lumley. Parlamentem právě prochází nový návrh zákona, který zakazuje tento obchod se zvířaty přepravovanými z Velké Británie na jatka nebo na výkrm, a my budeme vyvíjet tlak, dokud nebude vývoz živých zvířat jednou provždy zastaven.

Prostřednictvím naší kampaně RyboLove zaujímáte přední místo v boji za odstranění skandálních mezer v zákonech na ochranu welfare ryb v EU.

Společně s organizacemi WeMove a Essere Animali jsme minulý prosinec předali Evropské komisi petici se 150 tisíci podpisy, v níž jsme ji žádali o nové standardy pro lepší welfare ryb. Vydali jsme rovněž důležitou odbornou zprávu s názvem Rethinking EU Aquaculture for People, Planet, and Animals (Přehodnocení akvakultury v EU pro lidi, planetu a zvířata), ze které jasně vyplývá potřeba udržitelnějších chovů ryb s vyšším welfare. A historicky poprvé jsme do našeho průzkumu mezi supermarkety zahrnuli otázky týkající se faremně chovaných ryb.

Hrajeme také hlavní roli v boji proti plánům na první komerční farmu s chobotnicemi na světě. Vyvíjíme tlak na úřady Kanárských ostrovů, aby plány zamítly. A se spojenci z celé Evropy žádáme EU, aby tuto krutou a přírodu poškozující praxi zakázala dříve, než se uchytí.

Potenciální mediální dosah našeho úsilí zakázat chov chobotnic byl téměř 2 miliardy lidí.

Ve Spojených státech nařídily havajské úřady zavření farmy s chobotnicemi provozované pod zástěrkou turistické atrakce a výzkumného pracoviště. Výbor pro zemědělství a přírodní zdroje Sněmovny reprezentantů ve Washingtonu předložil návrh zákona, který zakazuje chov chobotnic v tomto státě

Všeobecným faktem je, že k udržení zvířat naživu ve špatných a nezdravých podmínkách se zneužívají léky. CIWF je jedním ze zakládajících členů aliance Zachraňme naše antibiotika. Jsme tedy mezi hlavními hybateli, kteří se snaží, aby se životně nezbytné léky přestaly používat k udržení velkochovů v chodu.

Již jste nám pomohli prosadit evropskou legislativu, díky které nemohou chovatelé legálně používat antibiotika preventivním způsobem. A v roce 2023 jsme zaznamenali významný pokrok ve Spojeném království, kde vláda zahájila konzultaci týkající se zpřísnění pravidel k používání antibiotik v chovech.

Pokud by se tyto návrhy proměnily v legislativu, zakázaly by rutinní používání antibiotik v chovech, a používání antibiotik jako kompenzace špatné hygieny, nevhodných chovatelských praktik či špatného způsobu vedení chovu. 

COMPASSION IN FOOD BUSINESS

Více než 2,5 miliard zvířat bude od nynějška mít každý rok prospěch z vaší podpory programu Compassion in Food Business (Soucit v potravinářství).

Společně pomáháme stále více společnostem vytvořit závazky pro lepší welfare zvířat, a poté sledujeme dodržování těchto závazků ve jménu udržitelnějšího a odolnějšího potravinového systému.

Pomohli jsme získat korporátní závazky pro lepší welfare, ze kterých bude mít každoročně prospěch více než 150 MILIONŮ zvířat. 

Slepice venku
© iStock

Otevřete odkazy níže a podívejte se, jak společně s námi měníte potravinářský průmysl:

Již více než 600 společností po celém světě přislíbilo přechod na chov kuřat zdravějších plemen, chovaných v lepších podmínkách, v rámci závazku Better Chicken Commitment (BCC). Počet společností, s nimiž naše americká pracovní skupina spolupracuje na zlepšování welfare kuřat, vyskočil ze sedmi na dvacet.

Sledujeme také dodržování závazků BCC společnostmi. Poslední zpráva ChickenTrack z USA ukázala, že počet společností, které informují o vývoji svých závazků se zvýšil více než trojnásobně. První evropská zpráva ChickenTrack potvrdila, že 100 % čerstvého kuřecího masa v norských supermarketech REMA a v M&S ve Spojeném království nyní pochází z ptáků chovaných v souladu s těmito vyššími standardy welfare. 

Každý rok sledujeme, jak si vedou největší potravinářské společnosti v plnění svých narůstajících bezklecových závazků pro nosnice. Dobrou zprávou je, že navzdory všem ekonomickým překážkám naše šestá výroční zpráva EggTrack odhalila pozitivní vývoj pro zvířata na celém světě.

Ze zprávy vyplynulo, že 75 % všech 232 sledovaných společností nyní informuje o postupu směrem k vyřazení klecí pro nosnice. Téměř 80 % všech vajec používaných nebo vyráběných v těchto společnostech pocházelo ze zvířat, která nežila v kleci.

Osm dalších firem si vytvořilo nové globální bezklecové závazky, včetně Pizza Express a Yum! Brands. Osm dalších firem oznámilo, že co se týče vajec, dosáhly 100% shody s bezklecovými závazky na evropské úrovni.

A co je ještě důležité, 24 společností se nyní jasně vyjádřilo proti používání tzv. kombinovaných systémů, které se se zaklapnutím dvířek promění v klec. Již v minulosti jste nám pomohli zastavit vniknutí těchto kombinovaných klecí do Spojeného království. A teď se stále více společností po celém světě otáčí zády k tomuto neetickému a krutému řešení chovu slepic. 

Pokrok společností v oblasti welfare zvířat závisí také na tom, zda zákazníci dostanou jasné informace o potravinách, které kupují, aby se mohli rozhodnout vyhnout se potravinám z velkochovů.

Poté, co Evropská unie zavedla povinnost uvádět na obalech, zda vejce pocházejí od slepic chovaných v klecích, na podestýlce, ve volném výběhu nebo v ekologickém chovu, poptávka po neklecových vejcích vzrostla. Více než polovina slepic v EU nyní žije v chovech s vyšším welfare.

Nechceme, aby potravinářské společnosti pasivně čekaly na legislativu, aby mohly nabídnout zákazníkům informovanou volbu. S vaší podporou jsme letos rozšířili francouzský certifikační systém Étiquette Bien-Être Animal® z kuřat na vepřové maso. Přes 100 francouzských společností také testuje značku Planet-Score®, což je jedinečný ekologický certifikační systém vyvinutý s naším přispěním v roce 2021.

Proměňujeme budoucnost jídla

Téměř každý celosvětový problém, od znečištění přes klimatickou změnu a vymírání druhů až k lidské podvýživě, má ve svém jádru potraviny. 

Díky vám politici, podniky i veřejnost začínají chápat, že ukončení velkochovů je nezbytně nutné, pokud chceme ochránit zdravou budoucnost naší planety. 

Prase v otevřeném bahnitém výběhu
© iStock

Otevřete si jednotlivé odkazy níže a seznamte se s nejdůležitějšími milníky našeho hnutí v uplynulém roce:

V roce 2023 jsme sezvali politiky a političky, zástupce předních podniků, neziskové organizace, farmáře, vědkyně a vědce na konferenci „Extinction or Regeneration“. Pořádali jsme ji společně s IPES-Food (Mezinárodní panel odborníků na udržitelné potravinové systémy), Institutem rozvojových studií a dalšími partnery.

Stovky delegátů a delegátek se setkaly osobně v Londýně i online. Díky partnerství s Good Food Fund se stovky tisíc lidí v Číně připojily i k tlumočenému živému přenosu. 

Na konferenci přednášeli odborníci a odbornice na rozmanitá témata, jako je pedologie, potravinová spravedlnost, udržitelný rozvoj a buněčné zemědělství. Společně se věnovali otázkám, jak řešit hrozbu představovanou současným potravinovým systémem.

Naše petice za vytvoření globální dohody OSN o potravinách a zemědělství od svého spuštění na klimatické konferenci OSN COP27 v roce 2022 nasbírala přes 300 tisíc podpisů. A číslo každým dnem roste.

Naši kampaň END.IT podpořily i známé osobnosti, jako jsou holywoodští herci Brian Cox, Alan Cumming, Steve Coogan a Eva Green. 

A síla našich argumentů proti velkochovům začíná získávat i politické body.

Kromě dalšího jsme také v čelní linii boje proti dalšímu riziku spojenému s průmyslovými velkochovy. Stísněné a stresující podmínky zde vytváří ideální prostředí pro množení nebezpečných virů a bakterií.

V roce 2022 jsme spolu s organizacemi FOUR PAWS, Born Free Foundation a Proyecto Animales Latino América předložili vrchním úředníkům Světové zdravotnické organizace dokument s podpisy téměř 600 tisíc lidí, kteří chtějí ukončit průmyslové velkochovy a snížit tím hrozbu další pandemie.

V roce 2023 jsme tuto kampaň posunuli o krok dál, když celý svět čelil ničivým ohniskům ptačí chřipky. Vydali jsme jedinečnou zprávu, ve které jsme dali do souvislosti výskyt a šíření vysoce patogenní ptačí chřipky a intenzivní chov zvířat.

Děkujeme vám

Naše práce spoléhá na štědrost všech, kteří nám darují finance na boj proti průmyslovým velkochovům, ochranu zvířat a proměnu celosvětového potravinového systému.

Chceme poděkovat každému člověku a každé organizaci, která nám v uplynulém roce zaslala dar, a všem, kteří na CIWF pamatovali ve své závěti. 

Přehled našich příjmů a výdajů za rok 2022–2023 najdete níže.

GLOBÁLNÍ PŘÍJMY

Global Income 2022/2023
yellow circle
£5 167 111 Granty a velké dary
purple circle
£4 461 027 Individuální dary
green circle
£3 380 633 Závěti
light purple circle
£161 652 Příjem z investic

GLOBÁLNÍ VÝDAJE

Global Expenditure 2022/2023
green circle
£7 518 094 Globální kampaně proti velkochovům
yellow circle
£3 766 429 Proměna potravinového průmyslu
grey circle
£3 430 547 Získávání zdrojů
light grey circle
£35 095 Náklady na správu investic

 

2022–2023 Global Impact Review

2022 - 2023

Stáhněte si a sdílejte vlastní digitální kopii zprávy Global Impact Review 2022/23 ve formátu pdf.

Stáhnout
2022 - 2023

Ještě CIWF neznáte?

Přidejte se k nám.

Budeme vám posílat novinky o aktuálním vývoji našich kampaní a budete mezi prvními, kdo se dozví o nových akcích, kterými můžete pomoci hospodářským zvířatům k životu, který stojí za to žít. 

Chcete-li zjistit, jak můžete bojovat za ukončení průmyslových velkochovů nebo jak můžete přispívat na tento boj, klikněte sem.

Foto: © iStock, © CIWF

Konec velkochovů

Konec velkochovů

Číst více

Musíme jíst, abychom přežili, ale samotná podoba našeho potravinového systému naše přežití ohrožuje.

Výroba potravin je neoddělitelně spjata se zdravím a životní pohodou a způsob, jakým se živíme, se stal jedním z hlavních problémů ohrožujících budoucnost lidstva.

Výroba potravin se nachází na pomezí veřejného zdraví, životního prostředí a welfare (životní pohody) zvířat. Dotýká se života všech lidí a ovlivňuje budoucí udržitelnost života na Zemi.

Příčina planetární krize

Středobodem toho, co je v současném potravinovém systému špatně, jsou průmyslové velkochovy. Ty představují hlavní příčinu úbytku volně žijících živočichů, pokles počtů opylovačů a degradace půdy. Zároveň mají na svědomí největší utrpení zvířat na planetě. Týrání hospodářských zvířat a zánik přírody jdou ruku v ruce.

Z toho vyplývá, že zásadním krokem k odvrácení rozsáhlého ekologického kolapsu musí být ukončení průmyslových velkochovů. Je to největší příčina krutého zacházení se zvířaty na světě a hlavní hybatel úbytku volně žijících živočichů. Živoří v nich dvě třetiny z přibližně 92 miliard hospodářských zvířat chovaných každoročně na světě. A to se nezapočítávají ryby.

Průmyslové velkochovy jsou navíc silně závislé na velkém množství vzácných zdrojů, jako je voda, energie, léky a obilniny v podobě krmiv.  

Velkochovy znečišťují životní prostředí, přispívají ke změně klimatu a způsobují mrtvé zóny v mořích a oceánech. V neposlední řadě představují živnou půdu pro nemoci, jež se mohou stát budoucími pandemiemi.

Intenzivní zemědělství bývá obhajováno jako levný a efektivní způsob výživy lidstva. To je však od pravdy na hony daleko.

Z každých 100 kalorií poživatelných pro člověka a zkrmených zvířatům získáme v podobě masa, mléka nebo vajec pouhých 30 kalorií, což znamená 70% ztrátu.

V zájmu zítřka je zapotřebí rozsáhlých změn již dnes. Bez radikální změny způsobu výroby a spotřeby potravin klimatickou katastrofu nemůžeme odvrátit.

Budoucnost chce změnu

Žádáme světové lídry na půdě OSN, aby začali jednat a provedli změnu dřív, než bude pozdě. Je potřeba:

 • snížit spotřebu potravin živočišného původu,
 • navrátit se k agroekologickému regenerativnímu zemědělství.

Chceme takový globální potravinový systém, který bude:

 1. Bezpečnější, protože bude podporovat zdraví a životní pohodu lidí i hospodářských zvířat.
 2. Spravedlivější, protože bude podporovat obživu na venkově, a tím odstraňovat chudobu.
 3. Zelenější, protože bude chránit planetu a její vzácné přírodní zdroje.

Společně můžeme průmyslové velkochovy ukončit.

Zapojte se ještě dnes.

Konec doby klecové

Konec doby klecové

Číst více

Náš cíl

Náš cíl je ukončit všechny klecové velkochovy v celé Evropské unii v roce 2027.

V EU trpí v klecích každý rok více než 300 milionů hospodářských zvířat, z toho 5,4 milionu přímo v České republice. Tato zbytečná krutost nemá v moderní společnosti místo.

V roce 2020 byl v Česku díky veřejnému zájmu a tlaku na politiky schválen zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027, ale v naprosto nevyhovujících klecových chovech jsou nadále chovány i další druhy hospodářských zvířat – prasnice, králíci, křepelky či telata.

V celé EU se však již hnuly ledy a po předložení naší evropské občanské iniciativy Konec doby klecové, která během jediného roku nasbírala 1,4 milionu ověřených podpisů, včetně 50 000 českých, se Evropská komise v červnu 2021 veřejně zavázala, že připraví legislativu, která postupně chov zvířat v klecích ukončí. Rovněž Evropský parlament odhlasoval velkou většinou rezoluci, kterou vyzývá k ukončení veškerých klecových chovů hospodářských zvířat v celé EU. 

Prasata na heřmánkovém poli

Nejnovější zprávy z kampaně

Červen 2024

Máme výsledky našeho průzkumu mezi kandidujícími do Evropského parlamentu. Kdo by se za zvířata při hlasování postavil a zvedl by ruku například pro konec klecí? A kdo by se ke zvířatům otočil zády?

Podívejte se, co jsme zjistili.

Duben 2024

Neodpočíváme, za konec klecí bojujeme dál! 

S blížícími se volbami do Evropského parlamentu jsme se spojili s dalšími podobně smýšlejícími organizacemi NESEHNUTÍ, OBRAZ a Svoboda zvířat a společně jsme spustili kampaň Evropa pro zvířata.

S podporou široké veřejnosti chceme docílit toho, že se do Evropského parlamentu dostanou kandidující, kteří dohlédnou, aby se noví komisaři a komisařky skutečně zasadili o slíbený konec doby klecové. Právě poslanci a poslankyně totiž schvalují konečnou podobu nové Evropské komise, která vznikne po volbách. Navíc to budou oni sami, kdo bude nakonec spolurozhodovat o konečné podobě legislativy o zákazu klecí, kterou navrhne Evropská komise. 

Napište i vy z webové stránky kampaně vybraným kandidujícím do Evropského parlamentu, aby se postavili na stranu hospodářských zvířat. Tím můžete přispět ke vzniku takového složení v Evropském parlamentu, které bude skutečně reprezentovat zájem veřejnosti o ochranu zvířat.

Kromě hlavního požadavku, kterým je splnění závazku k ukončení klecových chovů, upozorňujeme kandidující na další velice palčivá témata týkající se zvířat, jako jsou dálkové transporty zvířat či ochrana ryb.

Prasnice se seletem, zavřená v porodním kotci
Porodní klece pro prasnice – konec jejich používání v Evropě je v nedohlednu

Březen 2024

Došla nám trpělivost. Mlčení Komise už máme dost, a proto jsme na ni 18. března podali žalobu u Soudního dvora v Lucemburku. Tuhle žalobu oficiálně podal občanský výbor EOI, my ji budeme financovat a jedná se o první žalobu, která má pohnat Komisi k odpovědnosti za její nečinnost v souvislosti s EOI.

Ať dopadne jakkoli, vytvoří precedens.

V případě úspěchu by Soudní dvůr Komisi přinutil zveřejnit její návrhy v jasném a přiměřeném časovém horizontu a umožnit přístup ke spisu týkajícímu se EOI Konec doby klecové.

Číst více.

Prosinec 2023

Evropská komise zatím nesplnila svůj slib, že předloží právní předpis, který zakáže klece pro všechna hospodářská zvířata. 

Kromě oficiálního dopisu s výzvou k jednání, který Evropské komisi zaslal občanský výbor Evropské občanské iniciativy Konec doby klecové, jsme uveřejnili nepřehlédnutelné bannery do předních bruselských médií.

A připravili jsme také video, které se bude šířit po celé Evropě s cílem nasbírat jeden milion zhlédnutí. Pusťte si jej a sdílejte!

Říjen/listopad 2023

Podle nejnovějšího průzkumu Eurobarometr si devět lidí z deseti přeje, aby se v Evropě přestaly používat individuální klece pro zvířata. Velkou podporu má zákaz klecí i v Evropském parlamentu. 

Podlehla Evropská komise nátlaku agrární lobby? Snaží se odložit Konec doby klecové na neurčito?

Jedno je jisté.

Nebudeme nečinně přihlížet, jak Komise ignoruje své sliby a přání svých voličů. Už zkoumáme právní možnosti, jak Komisi donutit slib dodržet.

11. října se naše týmy z celé Evropy sjely do Bruselu a s dalšími nevládními organizacemi jsme hlasitě a osobně připomněli, že sliby jsou od toho, aby se plnily. Celá akce se odehrávala přímo před budovou Evropské komise – byli jsme nepřehlédnutelní.

Na naši stranu se postavila i Jane Goodall, světoznámá ochránkyně přírody a patronka naší organizace. Pusťte si její vzkaz pro Ursulu von der Leyen, předsedkyni Evropské komise.

Duben 2023

V polovině dubna 2023 jsme udělali další důležitý krok v kampani za konec klecí. Společně s partnerskými organizacemi (Hlas zvířat, Nadační fond ONE HEART, NESEHNUTÍ, OBRAZ - Obránci zvířat, Plicka & Partners a Svoboda zvířat) jsme předali naši petici s více než dvaceti tisíci podpisy přímo ministrovi zemědělství Zdeňku Nekulovi.

Tuto petici, která přímo navázala na úspěšnou Evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové, jsme spustili v květnu 2022. Sbírali jsme podpisy, abychom dali najevo našim státním představitelům, že lidé v Česku si přejí zákaz klecí. Je totiž naprosto zásadní, aby čeští politici na půdě EU  zrušení všech klecových chovů jednoznačně podpořili.

Máme velkou radost z ministrova příslibu, že se stane hrdinou pro hospodářská zvířata a podpoří zákaz klecí v EU. Čtěte více zde.

Ministr zemědělství přijímá petici
Foto: Lukáš Vincour

 

Osobnosti, které podpořily českou petici za konec klecí:

RyboLove

RyboLove

Číst více

Koncem roku 2018 jsme v České republice spustili kampaň RyboLove. Prostřednictvím osvětových projektů se snažíme přimět veřejnost k přehodnocení svého dosavadního názoru na ryby. Chceme, aby byly vnímány jako bytosti, které jsou schopné cítit bolest i psychické strádání, a podle toho by se s nimi mělo zacházet.

V rámci kampaně se zabýváme následujícími tématy:

Stop dálkové přepravě zvířat

Stop dálkové přepravě zvířat

Číst více
Investigace ze srpna 2017/ Export českého skotu do Turecka. Varování: záběry týraných zvířat.

Každým rokem se miliony živých hospodářských zvířat přepravují tisíce kilometrů na porážku nebo na další výkrm.

Tento obchod probíhá na celém světě. V Severní a Jižní Americe, Austrálii a v Evropě musí zvířata často přetrpět dlouhou cestu, ještě než je naloží na lodě směřující do jejich konečného místa určení.

Dálková přeprava způsobuje zvířatům nesmírné utrpení.

 • Natěsnání ve vozidlech

Některá zvířata si nemohou ani lehnout, zatímco ta ležící mohou být zraněna či ušlapána k smrti. Některým zvířatům uvízne noha v přepážkách rozdělujících vnitřní prostor vozidel, jiná se musí celou cestu ohýbat kvůli nízkému stropu.

 • Vyčerpání a dehydratace

Zvířata mohou být na cestě několik dní a trpět extrémními teplotami, často bez dostatku krmiva, vody či odpočinku. Mnohá zahynou.

 • Bolest, stres a nemoci

Zvířata jsou vnímaví tvorové a cítí bolest a stres stejně jako my.

Zvířata se přepravují jak ve vedrech tak v mrazech. Některá se zraní a ostatní kolem nich propadnou panice. Často se během dlouhých úmorných cest nemohou ani napít.

Kvůli vysoké míře stresu během přepravy mají oslabený imunitní systém a to může zapříčinit rychlé propuknutí a šíření nemocí.

 • Nehumánní porážka

Mnoho zvířat se přepravuje jen proto, aby byla na konci cesty poražena nehumánními metodami.

 • Zákonná ochrana

Když se zvířata přepravují z EU do zemí mimo EU, nejsou tam již chráněna evropskými zákony a musí čelit velmi hrubému zacházení během přepravy i při brutální porážce bez omráčení.

Co děláme?

CIWF požaduje ukončení veškeré dálkové přepravy zvířat. Chceme prosadit, aby se zvířata vykrmovala a porážela co nejblíže místa narození a aby přeprava zvířat na jatka a další výkrm byla nahrazena obchodem s masem. To je těžký úkol. Vedeme boj na různých frontách. Usilujeme o:

 • snížení maximální doby cesty uvnitř EU
 • ukončení exportu zvířat z EU mimo EU
 • ukončení exportu zvířat z ČR mimo EU
 • plnění legislativy a závazných pokynů na ochranu zvířat při přepravě a porážce

Jak můžete pomoci?

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.