Ikona hledání

Press Release Section Icon 18.04.2023

„Česká republika bude určitě lídrem v oblasti revize legislativy welfare zvířat,“ slíbil mimo jiné ministr zemědělství Zdeněk Nekula poté, co převzal petici s více než 20 000 podpisy žádající o podporu zákazu všech klecových chovů hospodářských zvířat v EU. Ministr podporu ukončení všech klecových chovů přislíbil. Na happeningu před budovou ministerstva přijal výzvu organizátorů petice, aby se stal hrdinou pro zvířata, a spolu s peticí převzal symbolický obraz supermana se svou tváří.

Petice navazuje na úspěšnou evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové, v níž 1,4 milionů občanů a občanek EU žádalo o ukončení klecových chovů pro prasnice, telata, králíky, slepice, křepelky či husy a kachny. Evropská komise se následně zavázala, že v rámci revize právních předpisů EU o welfare (životní pohodě) zvířat předloží legislativní návrh na zrušení klecí pro hospodářská zvířata v celé EU. Je důležité, aby zástupci Česka v EU v čele právě s ministrem zemědělství podpořili tuto revizi legislativy ve prospěch zvířat. Donedávna patřilo Česko naopak k zemím, které podobné změny odmítaly a lpěly na starých pořádcích. Podle průzkumu Eurobarometr si však 85 % lidí v Česku přeje pro zvířata lepší život.

Petici uspořádala česká pobočka mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) ve spolupráci s nevládními organizacemi Hlas zvířat, NESEHNUTÍ, OBRAZ, Svoboda zvířat, Nadačním fondem ONE HEART a advokátní kanceláří Plicka & Partners.

Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko a členka občanského výboru iniciativy Konec doby klecové, řekla: „Děkujeme všem, kdo podpořili naši petici a dali tak znovu najevo, že věznění zvířat v klecích nepatří do 21. století. Právě probíhající revize právních předpisů EU o welfare zvířat představuje jedinečnou příležitost výrazně zlepšit život stovkám milionů hospodářských zvířat. Naše evropská občanská iniciativa nastartovala proces ukončení klecových velkochovů v celé Unii, k finálnímu prosazení závazné legislativy EU však zbývá ještě kus cesty. Návrh na zákaz klecí musí nejdříve předložit Evropská komise a následně ho musí přijmout jak Evropský parlament, tak Rada ministrů z jednotlivých členských zemí. A právě touto novou peticí žádáme našeho pana ministra, aby ukončení klecových velkochovů na jednáních v EU jednoznačně podpořil.“

V EU se v klecích každý rok chová přibližně 310 milionů hospodářských zvířat, z toho 5,4 milionů přímo v České republice. Jak zvířata v klecích živoří, mohla mnohokrát na vlastní oči vidět spisovatelka a novinářka, patronka kampaně Konec doby klecové a zakladatelka nadačního fondu ONE HEART Adéla Knapová: „Při svých reportážních investigacích pro týdeník Reflex objíždím každoročně Českou republiku, abych viděla, jak to vypadá ve velkochovech skutečně. Protože často to, co deklarují mnozí zemědělci, zkrátka není pravda. Ve většině velkochovů jsou stále zvířata zavřená v klecích, a to mnohdy tak, že se nemůžou týdny ani otočit, ulevit si od bolesti a námahy, jsou zraněná, mají proleženiny, o stresu a prožívané hrůze nemluvě… Viditelně trpí nejen fyzickým strádáním. Přitom v dnešní době jsou takovéto chovy, bohužel často štědře dotované z unijních peněz, zcela zbytečné a víme – můžeme to koneckonců vidět i u nás –, že jde chovat zvířata jinak, bez soustavného týrání, zato s ohledem na jejich potřeby.“

V několika členských státech již byly přijaty zákony zakazující chov některých druhů zvířat v klecích. Česká republika se k těmto pokrokovým zemím přidala nedávným uzákoněním zákazu chovu nosnic v klecích od roku 2027. Je načase, aby krutá a překonaná praxe klecových velkochovů skončila v celé EU, a to pro všechna zvířata. Ke změně musí dojít co nejdříve a Česká republika by měla být jedním z lídrů této změny.

Pro více informací prosím kontaktujte Romanu Šonkovou, vedoucí CIWF Česko: Romana.Sonkova@ciwf.org, mobil: 778 000 288

Poznámky pro redakce:

Ekonomicky životaschopné alternativy ke klecím, které zvířatům poskytují více prostoru a hodnotnější život, již existují a v některých případech se používají již desítky let. Jak financovat přechod na bezklecové systémy nastiňuje zpráva IEEP, Institutu pro evropskou environmentální politiku (souhrn v češtině). Ukončení chovu zvířat v klecích bude přínosem nejen pro welfare zvířat, ale také pro životní prostředí v rámci plánů pro udržitelné zemědělství, jak prokazuje další odborná zpráva IEEP.

Kampaň Konec doby klecové podporuje řada známých osobností, například hudebník Tomáš klus a jeho manželka Tamara, herečka Kristýna Frejová, zpěvák Kuba Ryba, filmová režisérka Mira Fornay, spisovatel David Zábranský či výtvarnice Veronika Šrek Bromová.

Další informace o kampani Konec doby klecové naleznete zde: https://www.ciwf.cz/nase-kampane/konec-doby-klecove/

Vyjádření zástupců dalších organizací spolupracujících na kampani Konec doby klecové:

Hlas zvířat, z.s.

Nyní máme jedinečnou příležitost ukončit klecový chov pro miliony zvířat nejen v České republice. Jako společnost se posouváme vpřed, např. v oblasti digitalizace nebo cirkulární ekonomiky, ale na zvířata se bohužel velice často zapomíná. Zvířata v klecích trpí každý den a pan ministr má nyní v rukou moc tento krutý průmyslový chov zastavit, resp. se o změnu v této oblasti zasadit. Věříme, že ministr zemědělství podpoří tuto iniciativu a dá společně s námi hlas těm, kteří ač hlas nemají, tak denně volají po změně, a těmi jsou – mnohými bohužel často opomíjená – hospodářská zvířata, která cítí bolest i emoce stejně jako jiná zvířata. Zvířata si zaslouží lepší život právě teď a včera bylo pozdě!

Tereza Plicka, předsedkyně výboru a spoluzakladatelka Hlasu zvířat

NESEHNUTÍ – NEzávislé Sociálně Ekologické HNUTÍ

V NESEHNUTÍ požadujeme co nejrychlejší ukončení klecových chovů. Otřesné životní podmínky hospodářských zvířat v klecích, které odhaluje například naše mapa českých velkochovů Hlava na hlavě, se musí neprodleně zlepšit. Političky a politici už nemohou dál přehlížet utrpení zvířat ani názor statisíců lidí, kteří kampaň podpořili.

Marek Hadrbolec, koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ

OBRAZ – Obránci zvířat, z.s.

Češi a Češky se zákazem klecových chovů slepic, který podporovala velká většina občanů, stali průkopníkem snah o bezklecovou budoucnost pro všechna zvířata. Je proto dalším logickým a správným krokem zrušit klecové chovy v celé Evropské unii, a zajistit tak zvířatům lepší životy s větším ohledem na jejich přirozené potřeby.

Pavel Buršík, kampaňový koordinátor, OBRAZ

Plicka & Partners, advokátní kancelář, s.r.o.

Česká republika již nesčetněkrát dokázala, že umí být v mnoha oblastech špičkou a držet se na těch nejvyšších příčkách. Bohužel ale v oblasti udržitelného zemědělství a ochrany životního prostředí dosahuje ČR těch nejhorších hodnocení. Prostřednictvím prosazování změn evropské legislativy ve prospěch ochrany zvířat a udržitelnosti se toto může změnit. Evropská legislativa ovlivňuje život doslova až miliardám zvířat a nyní je jedinečná příležitost, aby se zákonodárci snažili prosadit takovou legislativu, která bude myslet nejen na ekonomické zájmy osob zneužívajících zvířata, ale zejména na potřeby zvířat. V minulých letech se podařilo v ČR prosadit novelu trestního zákoníku, díky které má ČR jedny z nejpřísnějších trestů za týrání zvířat na světě a současně se podařilo prosadit i nový trestný čin chovu zvířat v nevhodných podmínkách. Bylo by naprosto nesystémové, pokud by ČR v čele s ministrem zemědělství nepodpořila kampaň Konec doby klecové, která má za cíl ukončit klecové chovy, které jsou jednoznačně pro zvířata nevyhovující. Z tohoto a mnoha dalších důvodů plně podporujeme kampaň Konec doby klecové a jsme jejími hrdými partnery.

Robert Plicka, advokát a zakladatel advokátní kanceláře PLICKA & PARTNERS

Svoboda zvířat, z.s.

Víme, jaké jsou životní podmínky hospodářských zvířat a jak v klecích živoří. Proto jsme se velice rádi připojili k dalším organizacím na ochranu zvířat a přírody a společně přinesli tuto petici. Věříme, že teď je ta správná chvíle dobu klecovou opravdu ukončit. Doufáme, že pan ministr návrh v EU podpoří a ukáže tak, že Česká republika patří k moderním zemím, kde nemá zbytečné týrání zvířat místo.

Barbora Bartušková Večlová, předsedkyně organizace Svoboda zvířat.

Předání petice za zákaz klecí ministrovi zemědělství:

Stáhněte (PDF Velikost 0,23)
Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.