Ikona hledání

EU musí šetřit energiemi tím, že ukončí průmyslové velkochovy, tvrdí nevládní organizace

Press Release Section Icon 22.09.2022

EU musí ukončit průmyslové velkochovy, aby zmírnila dopady současné energetické krize, uvedly dnes ve svém prohlášení organizace hájící veřejné zájmy.

Organizace BirdLife Europe and Central Asia, Compassion in World Farming, European Environmental Bureau a Four Paws trvají na tom, že EU a vlády členských států by neměly nadále udržovat průmyslový chov zvířat při životě.

Lobbisté průmyslového zemědělství hlasitě požadují více peněz a bezpečný přístup k energiím. V době energetické nejistoty by si však vlády měly obzvlášť vybírat, do kterých veřejných statků investovat.

Vlády v celé EU zavádějí opatření k úsporám energií, včetně přesunu zátěže na spotřebitele," říkají nevládní organizace a litují, že „všechny vlády v Evropě dosud ignorovaly 'slona v místnosti', tj. průmyslový chov zvířat, který je vysoce energeticky náročný.

Nedávno výrobci kuřecího masa varovali, že omezení dodávek energií by si vyžádalo „ukončení výroby do 18 měsíců", protože značné množství energií vyžaduje každá část výrobního procesu: vytápění, osvětlení, větrání, krmné systémy, přeprava krmiva a živých ptáků, ohřev vody pro škubání ptáků, chladicí systémy, napařování a ohřev krmiva atd.

Olga Kikou, vedoucí organizace Compassion in World Farming EU, uvedla: „Tuto absurdní situaci, kdy agrární lobbisté neustále žádají EU o podporu, nemůžeme přehlížet, a to ani v době, jako je tato. Nyní nastal čas, aby vlády přestaly udržovat průmyslové velkochovy při životě. Průmyslový chov zvířata nemilosrdně zneužívá, má katastrofální důsledky pro naši planetu a jsou s ním spojeny obrovské náklady na spotřebu energie.“

I česká agrární lobby, zastupující zájmy především velkých agropodnikatelů, je v posledních dnech velmi hlasitá. Dožaduje se stále větší finanční podpory a odložení opatření na ochranu klimatu a přírody. To je hazard s naší budoucností. Místo dalších finančních injekcí ze státní pokladny je nezbytné co nejdříve transformovat kruté, škodlivé a energeticky náročné velkochovy na chovy šetrné ke zvířatům, přírodě i klimatu. Takové chovy už existují a díky své mnohem nižší náročnosti na vstupní zdroje nám a našim dětem mohou zajistit zdravé potraviny nyní i v budoucnu,“ říká Romana Šonková, vedoucí Compassion in World Farming Česko.

Společné prohlášení vyzývá EU, aby v rámci účinné strategie na zmírnění energetické krize ukončila intenzivní chov zvířat. Takové opatření by šlo ruku v ruce se závazky EU v oblasti klimatu a veřejného zdraví.

Pro více informací prosím kontaktujte Romanu Šonkovou, vedoucí CIWF Česko: Romana.Sonkova@ciwf.org, mobil: 778 000 288

Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství) založil v roce 1967 britský chovatel dojnic, který byl znepokojen rozvojem průmyslových velkochovů. Dnes je CIWF přední mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat odhodlaná ukončit průmyslové velkochovy a docílit humánního a udržitelného zemědělského hospodaření a výroby potravin. Ústředí má ve Spojeném království, kanceláře ve Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku, Belgii a USA a své zastoupení v České republice, Německu, Španělsku, Švédsku, Číně a Jihoafrické republice. Více informací na www.ciwf.cz.

V poslední zprávě Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu, která byla zveřejněna v letošním roce, se uvádí, že vyšší podíl potravin rostlinného původu s větší rozmanitostí stravy a snížení spotřeby potravin živočišného původu a nezdravých potravin přináší výhody jak pro zmírnění dopadů změny klimatu, tak pro přizpůsobení se této změně a další vedlejší přínosy pro životní prostředí.

Fotografie hospodářských zvířat naleznete zde.

TZ EU musí ukončit velkochovy:

Stáhněte (PDF Velikost 0,16)
Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.