Ikona hledání

Press Release Section Icon 19.05.2022

Mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) se obrátila dopisem na českého ministra zemědělství Nekulu a vyzvala ho, aby urychlil realizaci strategii EU Z farmy na vidličku, a to navzdory pokusům průmyslové agrární lobby o její oslabení. 

Strategie, kterou poslanci Evropského parlamentu (EP) schválili v říjnu loňského roku, má za cíl zlepšit udržitelnost zemědělské a potravinářské výroby a welfare (životní pohodu) zvířat, což je zásadní pro zajištění potravinové bezpečnosti. Nedávný tlak agrární lobby však vedl k tomu, že poslanci Evropského parlamentu hlasovali pro usnesení o bezpečnosti potravin, které odmítlo význam udržitelnosti a navýšilo peněžní toky pro zemědělsko-potravinářský průmysl, což strategii Z farmy na vidličku ohrožuje.

Nevládní organizace nyní vyzývá ministra zemědělství České republiky a dalších členských států EU, aby na zasedání Rady pro zemědělství a rybolov (AGRIFISH) 13. června podpořili strategii Z farmy na vidličku a urychlili její realizaci s cílem zajistit větší potravinovou bezpečnost a prospět lidem, zvířatům i planetě.

OSN nedávno varovala, že je nutné přijmout opatření k omezení globálního oteplování na 1,5 °C, ale bez okamžitého a razantního snížení emisí plynoucích z konzumace masa a mléčných výrobků nebude podle CIWF dosažení tohoto cíle jednoduše možné. Průmyslový velkochov zvířat způsobuje více emisí skleníkových plynů než výfukové plyny všech letadel, vlaků a automobilů na světě dohromady.

Vedoucí CIWF Česko Romana Šonková uvádí: „Válka na Ukrajině nepříznivě ovlivnila masný a mlékárenský průmysl tím, že ohrozila dovoz krmiv, hnojiv a plynu a zvýšila cenu těchto produktů. To jasně naznačuje, že by se EU měla odklonit od intenzivní živočišné výroby, která je vysoce závislá na pšenici, kukuřici a sóje pro krmení zvířat a na hnojivech pro pěstování krmných plodin. 

Dopady války jsou důraznou připomínkou toho, že náš nefunkční potravinový systém je třeba urychleně transformovat na takový, který nás dokáže přenést přes podobné krize a zajistí dlouhodobou potravinovou bezpečnost. Toho dosáhneme díky strategii EU Z farmy na vidličku, a proto vyzýváme ministra zemědělství, aby urychlil její implementaci.”

Pro více informací prosím kontaktujte Romanu Šonkovou, vedoucí CIWF Česko: Romana.Sonkova@ciwf.org, mobil: 778 000 288

Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství) založil v roce 1967 britský chovatel dojnic, který byl znepokojen rozvojem průmyslových velkochovů. Dnes je CIWF přední mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat odhodlaná ukončit průmyslové velkochovy a docílit humánního a udržitelného zemědělského hospodaření a výroby potravin. Ústředí má ve Spojeném království, kanceláře ve Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku, Belgii a USA a své zastoupení v České republice, Německu, Španělsku, Švédsku, Číně a Jihoafrické republice. Více informací na www.ciwf.cz.

Vyzva ministrovi zemedelstvi ke strategii Z farmy na vidlicku:

Stáhněte (PDF Velikost 0,15)
Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.