Ikona hledání

Konec doby klecové se blíží

Press Release Section Icon 30.05.2022

Česko má šanci být lídrem na cestě ke Konci doby klecové v EU

Petici vyzývající Vládu a Parlament České republiky k ukončení krutého a zbytečného věznění hospodářských zvířat v klecích dnes spustila česká pobočka mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF).

Petice za KONEC DOBY KLECOVÉ vznikla v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím EU a navazuje na stejnojmennou úspěšnou Evropskou občanskou iniciativu, v níž 1,4 milionů občanů a občanek EU požadovalo ukončení klecových chovů pro prasnice, telata, králíky, slepice, křepelky či husy a kachny. Evropská komise se následně zavázala, že do roku 2023 předloží legislativní návrh na postupné a definitivní zrušení klecí v celé EU.

Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko, vysvětluje: „Díky Evropské občanské iniciativě Konec doby klecové jsme v Evropské unii nastartovali proces ukončení klecových velkochovů. Navíc v České republice máme už schválený zákaz klecí pro nosnice. K finálnímu prosazení závazné legislativy EU však zbývá ještě kus cesty. Návrh na zákaz klecí musí být předložen Evropskou komisí a následně přijat jak Evropským parlamentem, tak Radou ministrů jednotlivých členských zemí. Je proto naprosto zásadní, aby česká vláda, zejména v době českého předsednictví EU, ukončení klecových velkochovů jednoznačně podpořila a celý legislativní proces urychlila. Právě o to žádá naše petice.

Patronkou kampaně Konec doby klecové je známá spisovatelka a novinářka Adéla Knapová: „Klecové chovy jsou naprosto zbytečné a neobhajitelné. Pokud se chceme považovat za vyspělou civilizaci, musíme okamžitě ukončit toto mučení jiných živých bytostí. Změnit to může každý z nás – nejen jako občané podpisem petice a tlakem na politiky, ale i svým chováním coby spotřebitelé. Dejme jasně najevo, že tuto zrůdnost už nebudeme tolerovat.

Svůj hlas k petici připojil také oblíbený hudebník Tomáš Klus se svou manželkou Tamarou: „Kdyby Noe zavřel zvířata do klecí, zbyla by zde jen potopa. Osvoboďme zvířata a žijme v souladu s přírodou. Hlavně tak, abychom se za sebe nemuseli stydět. Civilizovaná společnost a klecové chovy nejdou dohromady. Civilizovaná společnost je o svobodě. Nezavírejme oči před tím, co se děje v pozadí.

Konec doby klecové veřejně podporují i další významné osobnosti – herečka Kristýna Frejová, zpěvák Kuba Ryba, filmová režisérka Mira Fornay, spisovatel David Zábranský a výtvarnice Veronika Šrek Bromová.

Na přípravě a realizaci se podílela také agentura World of Online. Do kampaně přizvala 30 influencerů, kteří mají na klecové chovy stejný názor jako my. Právě jim se rovněž podařilo získat podporu manželů Klusových a Kuby Ryby. ‚‚Máme radost, že můžeme být součástí takového projektu. Nám samotným v agentuře je myšlenka projektu velmi blízká a celý náš tým petici podepíše,‘‘ popisuje vedoucí projektu Lucia Agnerová z World of Online.

V EU trpí v klecích každý rok více než 300 milionů hospodářských zvířat, z toho více než 5,5 milionů přímo v České republice.

Prasnice se chovají v tak úzkých kotcích a klecích, že se v nich ani nemohou otočit. Telata se záhy po porodu izolují do individuálních boxů, kde trpí samotou. Králíci v klecích nemohou skákat, slepice nemohou ani pořádně roztáhnout křídla. Zkrátka klecový chov je opravdu krutý, ale je i zbytečný, protože alternativy již dnes existují,” dodává Šonková.

Celoevropskou výzvu k ukončení používání klecí pro hospodářská zvířata podpořilo již dříve taktéž 140 evropských vědců, včetně slavné a uznávané vědkyně a ochránkyně přírody Dr. Jane Goodallové. Průzkum veřejného mínění Eurobarometr prokázal, že víc než 94 % lidí v EU považuje za důležité postarat se o to, aby hospodářská zvířata měla dobrý život.

Petici je možné podepsat online na www.konecdobyklecove.cz.

Pro více informací prosím kontaktujte Romanu Šonkovou, vedoucí CIWF Česko: Romana.Sonkova@ciwf.org, mobil: 778 000 288

Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství) založil v roce 1967 britský chovatel dojnic, který byl znepokojen rozvojem průmyslových velkochovů. Dnes je CIWF přední mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat odhodlaná ukončit průmyslové velkochovy a docílit humánního a udržitelného zemědělského hospodaření a výroby potravin. Ústředí má ve Spojeném království, kanceláře ve Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku, Belgii a USA a své zastoupení v České republice, Německu, Španělsku, Švédsku, Číně a Jihoafrické republice. Více informací na www.ciwf.cz.

Konec doby klecové se blíží (1):

Stáhněte (PDF Velikost 0,18)
Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.