Ikona hledání

Evropská komise oznámila historický závazek zakázat klece pro hospodářská zvířata

Press Release Section Icon 30.06.2021

Mezinárodní organizace Compassion in World Farming nadšeně vítá dnešní historický závazek Evropské komise ukončit klecové chovy v celé EU. Komise plánuje zakázat klece pro slepice, prasnice, telata, králíky a další hospodářská zvířata a počítá s datem jejich postupného zrušení do roku 2027.

Místopředsedkyně Komise Věra Jourová a komisařka EU pro zdraví Stella Kyriakides to oznámily na dnešní tiskové konferenci, během níž představily reakci Komise na evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové, která požaduje ukončení všech klecových chovů v EU. Iniciativu podepsalo 1,4 milionu občanů ze všech členských států EU a jde o vůbec první úspěšnou iniciativu týkající se hospodářských zvířat.

V EU stráví každý rok více než 300 milionů hospodářských zvířat celý svůj život nebo jeho část v klecích či těsných kotcích, které jim ztěžují či zcela znemožňují základní přirozené chování, jako je volný pohyb nebo péče o mláďata. Například prasnice se v porodních klecích nemohou ani otočit.

Komise oznámila, že má v úmyslu „do konce roku 2023 předložit legislativní návrh, který by postupně zrušil a nakonec zakázal používání klecí pro všechny druhy a kategorie zvířat uvedené v iniciativě“.

Komise bude také řešit dovoz živočišných produktů ze zemí mimo EU a zavazuje se, že se bude zabývat „zavedením pravidel nebo standardů pro dovážené produkty, které budou rovnocenné s pravidly nebo standardy EU“. Do konce příštího roku Komise vyhodnotí podrobnosti legislativního návrhu, který bude předložen v roce 2023 a který bude muset schválit Evropský parlament a Rada EU.

Olga Kikou, vedoucí Compassion in World Farming EU a členka výboru evropské občanské iniciativy Konec doby klecové, uvedla: „Dlouho očekávaný den konečně nastal! Evropská komise dnes učinila velký krok k tomu, aby zanechala odkaz zvířatům vězněným v klecích. Občané požadovali změnu, Komise toto poselství vyslyšela a přijala jednoznačný a vizionářský závazek postupně odstranit klece. Připadá mi to jako jeden z těch okamžiků, kdy se lámou dějiny. Hnutí na ochranu zvířat se podařilo otřást základy průmyslových velkochovů a zasít zárodky nové éry. Ode dneška začíná další etapa. Budeme se na evropské instituce zaměřovat tak dlouho, dokud tuto ambici nesplní, a budeme ostražitě bránit tomu, aby ji zájmové skupiny oslabily.

Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko a další členka výboru iniciativy, dodává: „Odpověď Komise je jednoznačně pozitivní a naše iniciativa slaví velký úspěch. Jsem nesmírně hrdá na to, že Česká republika hrála ve vyjednávání o výsledné reakci Komise významnou kladnou roli – díky již přijatému národnímu zákazu klecí pro nosnice a díky paní místopředsedkyni Věře Jourové, která má v gesci institut evropské iniciativy. Zvířatům, která dnes a denně trpí v klecích, konečně svítá naděje na život, který stojí za to žít.

Dnešní úspěch je výsledkem společného úsilí Compassion in World Farming a jím vedené koalice 170 nevládních organizací z celé Evropy, která získala podporu občanů ze všech koutů kontinentu.

Pro více informací kontaktujte Romanu Šonkovou, zástupkyni Compassion in World Farming v ČR: Romana.Sonkova@ciwf.org, mobil: 778 000 288

Poznámky pro redakce:

1. Compassion in World Farming – Soucit ve světovém zemědělství (CIWF) založil v roce 1967 britský chovatel dojnic, který byl znepokojen rozvojem průmyslových velkochovů. Dnes je CIWF přední mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat, odhodlaná ukončit průmyslové velkochovy a docílit humánního a udržitelného zemědělského hospodaření a výroby potravin. Ústředí má ve Spojeném království, kanceláře ve Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku, Belgii a USA a své zástupce v České republice, Německu, Španělsku, Švédsku, Číně a Jihoafrické republice. Více o CIWF naleznete na ciwf.cz.

2. Od roku 2018 vede Compassion in World Farming koalici 170 organizací z celé Evropy, včetně 10 organizací z ČR, na podporu evropské občanské iniciativy Konec doby klecové. Během jednoletého období, stanoveného pro shromažďování podpisů, získala tato iniciativa 1,4 milionu ověřených podpisů od občanů ve všech členských státech EU. V ČR iniciativu podepsalo téměř 50 000 lidí. Dne 2. října 2020 byly podpisy odevzdány Evropské komisi, která do 15. 7. 2021 vydá oficiální stanovisko. Registraci iniciativy naleznete zde.

3. Další informace o používání klecí pro hospodářská zvířata v EU naleznete v naší zprávě.

4. Fotografie a videa hospodářských zvířat jsou k dispozici zde.

Evropská Komise Ukončí Dobu Klecovou:

Stáhněte (PDF Velikost 0,16)
Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.