Search icon

Desítky tisíc Čechů bojují za Konec doby klecové

News Section Icon Zveřejněno 09.06.2020

Češi se řadí v celé EU mezi nejsoucitnější národy. Potvrdila to evropská občanská iniciativa (EOI) Konec doby klecové, kterou podepsalo za jediný rok 49 219 Čechů. Jejich podpisy ověřilo Ministerstvo vnitra. Ve středu 10. 6. budou členové zemědělského výboru projednávat návrh zákazu klecových chovů nosnic. To může výrazně ovlivnit rozhodnutí poslanců, zda zákaz podpořit či nikoliv.

„Blahopřejeme všem českým poslancům, kteří naslouchají svým voličům. Přijetí legislativního zákazu používání klecí v českých chovech nosnic by zásadně napomohlo k podobnému kroku na celoevropské úrovni,“ říká Olga Kikou, členka výboru EOI a ředitelka bruselské kanceláře mezinárodní organizace Compassion in World Farming. Ta stojí za kampaní Konec doby klecové, jejímž cílem je ukončit používání klecí v chovech hospodářských zvířat v celé EU. Za Konec doby klecové bojuje přes 170 organizací včetně 10 českých, což je naprostý rekord v celé historii ochrany zvířat v Evropě.

Evropská komise musí vydat oficiální stanovisko a uskuteční se také slyšení v Evropském parlamentu s možným hlasováním. EOI totiž není běžná petice, ale spíše dobrovolné referendum, na které musí orgány EU reagovat přesně podle právního předpisu.  Pro dění na celoevropské úrovni je však naprosto klíčové to, jak se k výzvě nahradit klecové chovy etičtějšími a udržitelnějšími alternativami staví jednotlivé členské státy. Proto je návrh zákazu klecí pro nosnice právě projednávaný v českém parlamentu tak důležitý.

„Slepice jsou vnímaví tvorové a klecové chovy, které z nich dělají stroje na vejce, nepatří do 21. století. Je nejvyšší čas ukončit dobu klecovou,“ říká Romana Šonková, členka výboru EOI a zástupkyně CIWF v ČR. „Nečekejme, až bude zákaz zaveden v celé EU. Buďme příkladem pro ostatní a společně s dalšími státy, kde už zákaz platí, jako je Rakousko nebo Německo, prosazujme ukončení klecových chovů v celé EU. Věřím, že se nám takový přístup vyplatí i ekonomicky, protože naši chovatelé budou na evidentně nevyhnutelný celoevropský zákaz předem připraveni,“ dodává Šonková. 

Stáhněte:

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.