Ikona hledání

News Section Icon Zveřejněno 16.03.2023

Plány na první velkochov chobotnic na světě naplňují naše nejhorší obavy. Skrývají v sobě týrání zvířat a ničení životního prostředí.

Společně s evropskou koalicí Eurogroup for Animals vyzýváme k odmítnutí plánů na otevření první komerční farmy chobotnic na světě. Odhalujeme týrání zvířat a důsledky pro životní prostředí, které by spuštění tohoto chovu způsobilo. 

Vyzýváme také EU, aby z veřejných peněz nepodporovala velkochovy chobotnic ani žádné jiné nové velkochovy zvířat, jelikož přibývá stále více a více důkazů o tom, že velkochovy ničí planetu.

Nepředstavitelná krutost 

Eurogroup for Animals získal plány, které společnost Nueva Pescanova předložila unijnímu generálnímu ředitelství pro rybolov a vládě Kanárských ostrovů.

Tyto plány v nás budí vážné obavy ohledně zacházení s chobotnicemi a ničivých dopadů na životní prostředí. Obsahují kruté metody porážky pomocí ledové tříště, zavírání chobotnic do malých, holých a přeplněných nádrží a praktiky vedoucí k nadměrnému rybolovu. 

Na tyto a další problémy upozorňuje naše nová zpráva s názvem Odhaleno: děsivá realita chovu chobotnic. Vyplývá z ní, že na plánované farmě v přístavu Las Palmas na španělském ostrově Gran Canaria bude chován přibližně milion chobotnic, z nichž se ročně vyprodukuje přibližně 3 000 tun masa

Okamžitý konec chovu chobotnic

Chobotnice se v posledních desetiletích stávají stále oblíbenější potravinou, zejména ve Španělsku. V důsledku toho se počet volně žijících chobotnic snižuje. V roce 2015 se počet chobotnic ulovených po celém světě vyšplhal až na hodnotu 400 000 tun, což je desetkrát více než v roce 1950.

V roce 2021 jsme vydali významnou zprávu s názvem Velkochovy chobotnic: recept na katastrofu, která dokazuje, že chov chobotnic je krutý a že by vedl k ekologické devastaci oceánů. Podle zprávy vyplývá z experimentálního chovu chobotnic, že úmrtnost v těchto chovech by se pohybovala kolem 20 %, což znamená, že 1 z 5 chobotnic by se nedožila konce produkčního cyklu.

Pokud by byla farma na Kanárských ostrovech schválena, jednalo by se o první velkochov chobotnic na světě. Pokusy o zřízení podobných chovů však probíhají i v jiných částech světa, například v Mexiku a Japonsku. 

Elena Lara, vědecká pracovnice z Compassion in World Farming a autorka zprávy, řekla: „Žádáme úřady Kanárských ostrovů, aby plány společnosti Nueva Pescanova na velkochov chobotnic zamítly. Způsobí zbytečné utrpení těmto inteligentním, vnímavým a fascinujícím tvorům, kteří v rámci svého přirozeného chování potřebují prozkoumávat životní prostředí a zapojovat se do něj. Jejich masožravá strava vyžaduje obrovské množství živočišných bílkovin, což by přispělo k nadměrnému rybolovu v době, kdy jsou rybí populace již pod obrovským tlakem. Měli bychom s velkochovy skoncovat, a ne hledat nové druhy zvířat, které bychom zavírali do podmořských velkochovů.“ 

Reineke Hameleers, generální ředitelka Eurogroup for Animals, dodala: „Slepě zavádět nový systém chovu bez ohledu na etické a environmentální důsledky je krok velmi špatným směrem a je v rozporu s plány EU na udržitelnou transformaci potravinového systému. Díky právě probíhající revizi právních předpisů o welfare zvířat má nyní Evropská komise skutečnou příležitost zabránit hroznému utrpení milionů zvířat. Vodní živočichy si nemůžeme dovolit opomenout.

Pomozte nám skoncovat s velkochovy a podepište naši petici na END.IT.

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.