Ikona hledání

News Section Icon Zveřejněno 07.12.2022

Evropské komisi byla předána petice za vytvoření standardů pro welfare (životní pohodu) ryb s více než 150 000 podpisy.

V pondělí 5. prosince byla Evropské komisi předána petice požadující nové standardy na ochranu welfare chovaných ryb, kterou podepsalo 150 000 lidí z celé Evropské unie, včetně České republiky.

Chceme zajistit, aby byly standardy pro welfare ryb zahrnuty do revize právních předpisů EU týkajících se welfare hospodářských zvířat, kterou Komise oznámila v květnu 2020 v rámci strategie EU Z farmy na vidličku (Farm to Fork).

Okamžik předávání petice za ochranu ryb

Podvodní velkochovy

V podvodních velkochovech EU každoročně tiše trpí přibližně miliarda ryb. Až donedávna si mnoho lidí neuvědomovalo, že ryby jsou vnímaví tvorové a že dokáží cítit bolest. Nejnovější vědecké výzkumy však zjistily, že ryby nejen cítí bolest a zažívají strach, ale také – stejně jako mnoho jiných živočichů – zkoumají okolní prostředí, dokáží překonávat dlouhé vzdálenosti, navazují vzájemné vztahy a hrají si.

Welfare všech ryb chovaných na farmách by zlepšilo šetrné zacházení, humánní porážka, podmínky, které zajišťují dobrou kvalitu vody, a prostředí, které splňuje jejich fyzické, psychické a behaviorální potřeby. Právní předpisy týkající se životní pohody chovaných ryb hrají v zajištění těchto potřeb zásadní roli.

Ryby v kádi plné krve

Dobré standardy welfare

Petice, která k dnešnímu dni shromáždila 150 001 podpisů, vyzývá EU, aby stanovila vhodné standardy pro životní pohodu ryb při chovu, přepravě a porážce. Petici jsme spustili po celé EU na jaře a podpořily ji neziskové organizace Essere Animali a WeMove.

Romana Šonková, vedoucí Compassion in World Farming Česko (CIWF Česko), uvedla: „ I česká veřejnost si stále více uvědomuje, že ryby jsou v podvodních velkochovech týrány, ale většina politiků před tímto problémem dosud zavírala oči.

V EU chováme ročně asi miliardu ryb, ale nemáme téměř žádná pravidla, která by zabránila jejich zneužívání. Je naprosto nezbytné, abychom stanovili standardy, které zabrání přeplňování podvodních klecí, nemocem, mrzačení, hrubému zacházení během přepravy a bolestivému usmrcování. Stejně jako ostatní hospodářská zvířata si i ryby zaslouží lepší život. Naší peticí vyzýváme Evropskou komisi, aby přijala opatření, která tento požadavek občanů EU splní.

Více o naší kampani si můžete přečíst na www.rybolove.cz.

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.