Ikona hledání

News Section Icon Zveřejněno 12.11.2022

Dnes (12. listopadu) jsme společně s nevládními organizacemi z celého světa představili na klimatické konferenci COP27 v Egyptě nové velké celosvětové hnutí podporované celebritami, jehož cílem je ukončit průmyslové velkochovy.

Kampaň Konec velkochovů podporuje řada nevládních organizací, jednotlivců i celebrit – například herec z televizního seriálu Boj o moc Brian Cox, hvězda filmu X-Men 2 Alan Cumming, herec a komik Steve Coogan nebo světoznámá bioložka, ochránkyně přírody a Posel míru OSN Jane Goodallová. V rámci této kampaně byla spuštěna vícejazyčná petiční platforma, která má katalyzovat celosvětovou podporu veřejnosti vyzývající světové lídry k ukončení průmyslových velkochovů prostřednictvím globální dohody OSN. 

Česká veřejnost se vyjádřila 

U příležitosti zahájení kampaně jsme zveřejnili nový průzkum, který ukazuje, že 53 % dospělých Čechů a Češek si myslí, že průmyslové velkochovy upřednostňují zisk před péčí o klima a životní prostředí.

Výzkum YouGov provedený ve 13 zemích také ukazuje, že česká dospělá populace se domnívá, že průmyslové velkochovy upřednostňují zisk před životní pohodou zvířat (69 %) a zdravím lidí, kteří jedí živočišné produkty (55 %).

Slavné osobnosti podporují kampaň

Herec Brian Cox, credit: David Ho
Herec Brian Cox podporuje Konec velkochovů

Světoznámý herec Brian Cox, který podepsal petici Konec velkochovů, řekl: „Řešení klimatické změny je jedním z nejdůležitějších závazků naší doby, ale abychom tuto krizi zvrátili, musíme se zabývat jejími základními příčinami, a velkochovy zvířat jsou jednou z nich. Kromě utrpení, které způsobuje zvířatům, ohrožuje intenzivní zemědělství samotnou budoucnost naší planety. Proto podporuji iniciativu Compassion in World Farming Konec velkochovů.

Billboardy upozorňují na dopady průmyslových velkochovů

Herec Alan Cumming
Herec Alan Cumming podporuje Konec velkochovů

Dnes dopoledne proběhne na oblíbených památných místech v New Yorku, Londýně a Paříži osvětová akce prostřednictvím mobilních billboardů na kolech, která má zvýšit povědomí veřejnosti o dopadu průmyslových velkochovů na klima. Průzkum ukázal, že pouze 43 % dospělé české populace si je vědomo toho, že živočišná výroba produkuje více emisí skleníkových plynů než všechna letadla, vlaky a auta na světě dohromady.

Proč právě teď?

Tento týden se zraky celého světa upírají na Egypt, kde se přední odborníci a politici připojili ke světovým lídrům, aby společně hledali řešení klimatické krize a přijali závazky, jak splnit cíle Pařížské dohody. Rostoucí klimatickou krizi však nemůžeme vyřešit bez ukončení průmyslových velkochovů.

Romana Šonková, vedoucí Compassion in World Farming Česko, uvedla: „Dnešním dnem začíná odzvánět průmyslovým velkochovům. Nejenže jsou největším případem týrání zvířat na planetě a hlavní příčinou úbytku volně žijících živočichů, ale bez jejich ukončení jednoduše nemůžeme vyřešit narůstající klimatickou krizi.

Prasnice ve velkochovu
Velkochovy jsou celosvětově největší příčinou utrpení zvířat

Náš průzkum ukazuje, že česká veřejnost není přesvědčena propagandou živočišného průmyslu o tom, že průmyslové velkochovy jsou 'nezbytné k uživení světa'. Velké masné společnosti jsou oporou vysoce ziskového systému, aniž by zohledňovaly dopady na klima, zdraví a kvalitu života zvířat, které způsobují. Výsledky také ukazují, že mnoho lidí si jednoduše neuvědomuje, jaký dopad má odvětví živočišné výroby na klima ve srovnání s dopravou.“

Kampaň Konec velkochovů vybuduje a využije celosvětovou podporu, aby přiměla vedoucí představitele k ukončení této kruté a ničivé praxe a k transformaci našeho potravinového systému tak, aby byl prospěšný pro zvířata, lidi i planetu. To musí zahrnovat snížení neudržitelné spotřeby masa a mléčných výrobků, zejména v populacích s vysokou spotřebou.

Sklizeň na poli

Vyzýváme jednotlivce, vizionářské podniky, nevládní organizace a vůbec všechny, komu záleží na zvířatech, naší planetě a našem zdraví, aby se k tomuto celosvětovému hnutí připojili. Je to jednoduché – buď nastane konec pro průmyslové velkochovy, nebo pro nás.

Buďte mezi prvními, kdo podepíše petici Konec velkochovů.

 

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.