Ikona hledání

News Section Icon Zveřejněno 19.05.2022

Dnes jsme zaslali dopis českému ministrovi zemědělství s naléhavou žádostí, aby neprodleně implementoval strategii EU Z farmy na vidličku, a to navzdory pokusům o její oslabení. 

Strategie, kterou poslanci Evropského parlamentu schválili v říjnu loňského roku, má za cíl zlepšit udržitelnost a welfare (životní pohodu) zvířat, což je zásadní pro zajištění potravinové bezpečnosti. Nedávný tlak zemědělské lobby však vedl k tomu, že poslanci Evropského parlamentu hlasovali pro usnesení o bezpečnosti potravin, které odmítlo význam udržitelnosti a navýšilo peněžní toky pro zemědělsko-potravinářský průmysl, což strategii Z farmy na vidličku ohrožuje.

Urychlení implementace

Nyní vyzýváme ministra zemědělství, aby na zasedání Rady pro zemědělství a rybolov (AGRIFISH), které se uskuteční 13. června, podpořil strategii Z farmy na vidličku a uspíšil její provádění, aby se zajistila větší potravinová bezpečnost, což by prospělo lidem, zvířatům i planetě.

OSN nedávno varovala, že je třeba přijmout opatření k omezení globálního oteplování na 1,5 °C, ale bez okamžitého a razantního snížení emisí plynoucích z konzumace masa a mléčných výrobků nebude dosažení tohoto cíle jednoduše možné. Průmyslový chov zvířat způsobuje více emisí skleníkových plynů než výfukové plyny všech letadel, vlaků a automobilů na světě dohromady.

Upozornění: je potřeba napravit nefunkční potravinový systém

Vedoucí CIWF Česko Romana Šonková uvádí: „Nejlepším způsobem, jak zajistit potravinovou bezpečnost nyní i pro budoucí generace, je vytvořit udržitelné potravinové systémy, které budou prospěšné pro lidi, zvířata i planetu. Toho dosáhneme díky strategii EU Z farmy na vidličku, a proto vyzýváme ministra zemědělství, aby urychlil její implementaci.

Válka na Ukrajině je vlastně jasnou připomínkou toho, že náš nefunkční potravinový systém je třeba urychleně transformovat na takový, který nás dokáže přenést přes podobné krize a zajistí dlouhodobou potravinovou bezpečnost. Přechod na rostlinnou stravu s pouze mírným podílem živočišných bílkovin může snížit využití zemědělské půdy až o 60 %. Tato půda by pak mohla být využita k obnově přirozených ekosystémů, což by podpořilo biologickou rozmanitost a odstranilo z atmosféry emise skleníkových plynů nahromaděné za několik let.

Tato změna má zásadní význam pro zdravější a udržitelnější potravinový systém, který pomůže zastavit klimatickou krizi, místo aby ji prohluboval.“

Přečtěte si více o strategii EU Z farmy na vidličku.

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.