Ikona hledání

News Section Icon Zveřejněno 30.03.2022

Organizace Compassion in World Farming 29. března předložila skotskému parlamentu otevřený dopis, který podepsalo téměř 130 000 lidí. Dopis vyzývá skotskou vládu, aby vyhlásila moratorium na chov lososů ve Skotsku, dokud toto odvětví neodstraní řadu problémů týkajících se dobrých životních podmínek zvířat.

Ariane Burgess MSP (Scottish Greens) a Rachael Hamilton MSP (Scottish Conservatives) se zúčastnily předání dopisu, aby vyjádřily svou podporu.

Předávání petice skotskému parlamentu

Znepokojivé plány na expanzi

Skotsko je největším producentem lososa obecného chovaného na farmách v EU a třetím největším na světě. V roce 2019 bylo chováno přibližně 38 milionů ryb, tyto počty jsou však neudržitelné a poškozují životní prostředí. Skotská vláda znepokojivě podporuje plány na masivní rozšíření tohoto odvětví do roku 2030. Zatímco toto odvětví expanduje, zvířata na to bohužel doplácejí.

Kruté a neudržitelné

V roce 2021 jsme uveřejnili dosud největší investigativní odhalení o skotském lososím průmyslu a následně i zprávu Podvodní klece, paraziti a mrtvé ryby, která podrobně popisuje chmurnou realitu mnoha ryb chovaných v podmořských klecích za účelem produkce světoznámých skotských lososů. Záběry odhalily otřesné podmínky u pěti největších skotských producentů lososů, kteří se na tomto odvětví podílejí více než z 96 %.

Přeplněné sádky lososů vytvářejí ideální podmínky pro šíření nemocí a parazitů. Mořské vši, které se živí lososí kůží, krví a slizem, ryby „požírají zaživa a mnohé z ryb mají velké otevřené rány. Léčba proti vším je také bolestivá, vyvolává stres a dokonce lososy zabíjí. Tyto citlivé bytosti by neměly být vystaveny takovému strašnému utrpení.

Lososí průmysl také poškozuje životní prostředí. Lososi jsou masožraví a jejich krmivo obsahuje volně žijící ryby, což vede k nadměrnému odlovu ryb z volně žijících populací a urychluje úbytek druhů. Odpad z farem může zhoršovat kvalitu vody a způsobovat výskyt řas. Organický a chemický odpad ze skotských lososích farem navíc mění chemické složení sedimentů a zabíjí mořské živočichy na mořském dně.

Trpí v tichu

Lososi tiše trpí, aniž by je bylo vidět, v krutých podmořských velkochovech po celém Skotsku, říká Sarah Moyesová, naše vedoucí kampaně. A navzdory těmto důkazům se skotská vláda těmito problémy stále nezabývá! Evropská veřejnost dala jasně najevo svůj názor, když 130 000 lidí podepsalo náš otevřený dopis. Nechtějí, aby toto strašné utrpení pokračovalo. Místo rozvíjení plánů na rozšíření tohoto odvětví je třeba vyhlásit moratorium. A to hned.

Přečtěte si více o naší kampani Rybolove.

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.