Ikona hledání

Média a novinky

Budete při volbách myslet i na zvířata?

Číst více
close up of cow outside on a sunny day

News Icon 29.09.2021

Klecové chovy, přeprava zvířat, kastrace bez anestezie... Už známe odpovědi hlavních politických stran na tato a další témata týkající se ochrany zvířat. Na webových stránkách volimprozvirata.cz si můžete otestovat, jaká strana je vám v otázce ochrany zvířat nejblíže. Nebo můžete přejít hned na stránku s výsledky a odpověďmi jednotlivých stran a použít ji jako kompas při nadcházejících parlamentních volbách.

Spojili jsme síly pro zvířata

Společně s dalšími třemi předními organizacemi na ochranu zvířat v České republice (NESEHNUTÍ, OBRAZ – Obránci zvířat a Svoboda zvířat) jsme chtěli před volbami ulehčit rozhodování voličům, kterým leží zvířata na srdci.

Na www.volimprozvirata.cz můžete zjistit, jak se shodujete s jednotlivými stranami v názoru na dvanáct reformních návrhů, které by mohly v dalším volebním období posílit ochranu zvířat u nás. Kromě postoje stran k jednotlivým návrhům web obsahuje také hodnocení stran z pohledu jejich dosavadní práce pro ochranu zvířat a prostor vyjádřit se dostali i jednotliví kandidáti.

Podle průzkumu agentury ppm factum si 91 % Čechů myslí, že ochrana zvířat je důležité téma, které mnozí zohlední i u voleb. Jsme rádi, že většina stran si to uvědomuje a náš dotazník vyplnila. Každý si teď může ověřit, jaké jsou jejich postoje k našim konkrétním a realistickým návrhům na zlepšení života zvířat. Pro konečný výběr, koho volit, je ovšem také vhodné seznámit se s hodnocením práce dané strany za uplynulé volební období. I to naše volební kalkulačka nabízí. Věříme proto, že se nám společně podařilo vytvořit užitečný nástroj pro volební rozhodování
Romana Šonková, zástupkyně Compassion in World Farming v ČR.
Kráva ležící na louce

Co strana, to názor

S dotazníkem byly osloveny strany, které alespoň v jednom z průzkumů uskutečněných od letošního května překročily pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny. Z těchto uskupení dotazník vyplnila koalice Pirátů a STAN, ANO, SPD a KSČM, naopak zcela ignorovat ochranu zvířat se rozhodli v ČSSD a hnutí Přísaha. Koalice SPOLU vydala jen obecné prohlášení a ke konkrétním návrhům se odmítla vyjádřit.

Všechny strany, které poskytly své odpovědi, se shodují na tom, že spolky na ochranu zvířat by měly být zapojeny do správních řízení a že by živočišné potraviny měly být označovány podle způsobu chovu. Naopak jednotný názor nepanuje třeba v otázce ukončení klecových chovů hospodářských zvířat nebo na ukončení přepravy hospodářských zvířat z ČR do zemí mimo EU. 

Podpora známých osobností

Projekt Volím pro zvířata odstartoval v polovině srpna za mohutné podpory celebrit a influencerů. Zpěvák Ben Cristovao společně s autorkou knih o ekologii a zdravém životním stylu Dewii ve videu vyzývali, aby lidé projekt podpořili.

Podle Bena se životy zvířat u voleb ovlivnit rozhodně dají:

Myslím si, že zákony obecně jsou ta nejcennější páka na lidi, aby se reálně začalo dělat něco jinak. Je to primárně o tom, aby voliči vytvářeli tlak na poslance, kterým věří.

Ben Cristovao

Projekt podpořily i další známé osobnosti jako zpěvačka a rapperka Sharlota, neteř Jaromíra Jágra a bloggerka Pavlína Jágrová, modelka Jitka Nováčková, herec Václav Neužil nebo moderátorka Katka Říhová. Všichni svým fanouškům doporučují, aby letos volili pro zvířata.

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.