Search icon

News Icon 10.02.2021

Minulý týden zveřejnila Evropská komise nový plán boje proti rakovině, který obsahuje důležitý závazek podporovat „přechod na stravu založenou více na rostlinných zdrojích s nižším množstvím červeného a zpracovaného masa a potravin, které jsou spojovány s rizikem rakoviny, a větším množstvím ovoce a zeleniny.“ Předchozí verze plánu byla poněkud ambicióznější a navrhovala ukončení propagace červeného a zpracovaného masa. I přesto jde o krok správným směrem, který, doufejme, pomůže snížit výskyt této zákeřné nemoci. Nyní musí EU zaujmout holističtější přístup a zintenzivnit propagaci stravy bohaté na rostliny v nově připravovaných zákonech a politikách.

V letech 2016 až 2019 EU přidělila 138,7 milionů EUR na propagaci masa a masných výrobků. Tato dotace proslula díky kontroverzní kampani s názvem „Beefetarian“, jejímž cílem bylo podpořit konzumaci hovězího masa na základě tvrzení, že konzumace hovězího masa může přispět k udržitelnému rozvoji, což je v rozporu s vědeckými důkazy a politickou shodou názorů. Naštěstí Evropská komise konečně mění směr.

Náš pohled

Istock 855098134

„Zatímco vloni Komise polevila v ambicích týkajících se redukce masa ve strategii „Z farmy na vidličku“, nyní podniká sebevědomější kroky správným směrem, i když plán ještě není úplně dokončen,“ uvedla Olga Kikou, ředitelka CIWF EU. Tleskáme komisařce pro zdraví Stelle Kyriakides a všem, kdo pracují na zlepšení zdraví občanů EU. V tomto směru může EU dosáhnout významnějších výsledků tím, že kromě boje proti užívání tabáku a konzumaci alkoholu zaujme ucelenější přístup ke zlepšení naší stravy. Toho lze docílit například přepracováním marketingových a reklamních strategií. Má-li EU skutečně plnit své závazky týkající se zlepšení našeho zdraví, života zvířat a záchrany naší jediné planety, je nezbytné podniknout kroky vedoucí ke snížení spotřeby VŠECH živočišných produktů - nejen červeného a zpracovaného masa a zvýšení konzumace rostlinných potravin. “

 

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.