Ikona hledání

Vítězství pro české slepice! Klecové chovy končí

News Section Icon Zveřejněno 16.09.2020

Poslanecká sněmovna po dlouhém projednávání 16.9. odhlasovala zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027, kdy má nastat konec doby klecové pro zhruba 4,5 milionů českých slepic. Dala tak za pravdu stále sílícímu hnutí, které považuje chov v klecích za krutý, zastaralý a zbytečný.

„Děkujeme všem poslankyním a poslancům, kteří dnes zvedli ruku pro ukončení utrpení slepic v klecích. Ačkoli bychom si přáli, aby se klece otevřely ještě dříve než za 7 let, máme obrovskou radost, že konec doby klecové je nadohled. Děkujeme ale především všem, kdo se zapojili do kampaně za zákaz klecí. Bez dlouhodobé aktivní podpory mnoha desítek tisíc soucitných lidí bychom dnes úspěch neslavili,“ říká Romana Šonková, členka výboru evropské občanské iniciativy Konec doby klecové a zástupkyně CIWF v ČR. Právě tato kampaň napomohla přesvědčit dolní komoru parlamentu, že čeští drůbežáři nezůstanou na evropském trhu s vejci v nevýhodě.

ČR se stává lídrem, EU musí následovat

Blahopřejeme českým zákonodárcům k tomu, že vyslyšeli většinový názor českých občanů a řekli ne používání klecí v českých chovech nosnic. Tento významný krok na cestě k celoevropskému zákazu klecových chovů nadšeně vítá celé hnutí více než 1 milionu Evropanů sdružených evropskou občanskou iniciativou Konec doby klecové. Všichni se radujeme, protože dnešní úspěch nás přibližuje k našemu cíli a inspiruje k podobnému kroku další členské státy EU,“ říká Olga Kikou, členka výboru této iniciativy a ředitelka bruselské kanceláře CIWF.

Dnešní schválení zákazu klecí pro nosnice v dolní komoře českého parlamentu je totiž velmi významné pro dění na celoevropské úrovni. Jak se k výzvě nahradit klecové chovy etičtějšími a udržitelnějšími alternativami (např. chovy v halách na podestýlce či chovy s výběhem) staví jednotlivé členské státy, je naprosto klíčové pro prosazení změn v celé EU. ČR se tak stává lídrem v zásadní reformě klecových velkochovů po boku Lucemburska, Rakouska a Německa, kde legislativní zákaz klecí už platí.

Slepice nejsou stroje na vejce, jsou to velice vnímaví tvorové, mají schopnost trpět, ale také se radovat ze života. Dnešní vítězství jim konečně dává šanci na lepší život,“ dodává Šonková. 

Zákaz klecí je součástí novely zákona na ochranu zvířat, kterou musí ještě projednat a odhlasovat Senát. Pevně věříme, že i tam získá zákaz podporu.

free range hen in woodland setting

 

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.