Ikona hledání

Nakupování vajec

Kupujte vejce nosnic z volných chovů s výběhem nebo z ekologických chovů. Vyhýbejte se vejcím z klecových chovů. O jaký typ chovu jde, poznáte snadno z prvního čísla kódu na vejci. Všechna vejce v obchodech musí být takto povinně označena:

Oznacovani Vajec

Vybrat si neklecová vejce je nejjednodušší věc, kterou můžete pro slepice udělat, než si jejich vejce dáte do nákupního košíku.

  • Číslo 3 znamená, že jsou slepice chované v klecích.
  • Číslo 2 označuje vejce od slepic z halových chovů. (podestýlky).
  • Číslo 1 značí vejce z volného výběhu.
  • Číslo 0 značí ekologické chovy.

Halové chovy jsou sice bez klecí, ale slepice v nich nemají přístup ven. Ekologické a volné chovy s výběhem jsou proto vůbec nejlepší variantou, jelikož umožňují přístup ven a slepice nejsou zavřeny v hale s umělým osvětlením a chudou podestýlkou. 

nosnice v holych bateriovych klecich.jpg

Většina vajec v ČR pochází z klecí

Ta nejlevnější vejce jsou obvykle z klecových chovů. Klasické holé bateriové klece byly naštěstí ve všech členských státech EU od 1. ledna 2012 zakázány.

Mnoho chovatelů přešlo tak na tzv. „obohacené“ klece, které neřeší problém omezení pohybu, které slepice potřebují k tomu, aby projevovaly své přirozené chování, jako je chůze, mávání křídly, hrabání, hřadování a hnízdění. Stání na nakloněné drátěné podlaze je navíc velmi bolestivé.

Vědecké studie dokázaly, že jejich instinkty hřadování a hnízdění jsou silnější než touha po potravě. Hrabání a vyhledávání potravy v zemi je jejich celodenní náplní a tato potřeba nemizí, ani když mají plná krmítka. Stres způsobený absencí těchto aktivit se pak projevuje vzájemným oklováváním a agresivním chováním. Taková slepice je často téměř bez peří, které si navíc odírá o mříže klece při pokusech roztáhnout křídla.

Celkově u nás žije v klecích asi 85 % z necelých 5 milionů nosnic v komerčních  velkochovech, zatímco v celé Evropě je to průměrně pouze 50 %. Na druhou stranu je skvělé, že z více než 40 % konzumujeme vejce z domácích chovů. Ovšem pokud půjdete kamkoli do restaurace, pravděpodobně narazíte na jídlo s obsahem vajec pocházejících z klecových chovů.

Apelujte proto na své pekárny, kavárny a restaurační podniky, kam chodíte, aby změnily své dodavatele na ty, kteří již nyní klece nemají.

Vejce v potravinách

Pamatujte také, že mnoho potravin, jako je majonéza, pečivo, sušenky a jiné výrobky, obsahují vejce. Pokud přísady nejsou označeny jako „vejce z volného výběhu“ nebo „vejce z ekologického chovu“, pravděpodobně pocházejí od slepic chovaných v kleci. Pokud nechcete konzumovat vejce z klecí ani v podobě ingredience, dejte přednost bezvaječným či čistě rostlinným produktům. 

Neklecové závazky potravinářů

Díky dlouhodobé práci našeho Food Business týmu a kampaním podobně smýšlejících organizací už i k nám dorazil trend závazků potravinářských a obchodních firem ukončit v roce 2025 nebo i dříve používání a prodej klecových vajec. Téměř všechny obchodní řetězce působící v ČR a někteří výrobci potravin se rozhodli jít cestou zodpovědného přístupu k welfare zvířat a změnit své dodavatele, pokud se včas netransformují na alternativní systémy. Je tedy už jisté, že budoucnost chovu nosnic je bezklecová!

Chcete-li vejce ve svém jídelníčku omezit, zde pro vás máme pár zdravých tipů, jak vejce ve svých oblíbených receptech jednoduše nahradit.

Jak Nahradit Vejce

Přečtete si více o životě nosnic.

 

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.