Ikona hledání

Nakupování mléka a mléčných výrobků

Dnešní dojnice jsou vyšlechtěné tak, aby dojily co nejvíce mléka i na úkor vlastního zdraví. Jsou náročné na ošetřovatelskou péči a krmení a jsou náchylné k produkčním chorobám -  kulhání, mastitidě (zánětu mléčné žlázy) a problémům s plodností. Následkem intenzifikace jsou většinou ustájeny uvnitř, bez možnosti pastvy, a krmeny velkým objemem koncentrovaných krmiv. Po takové zátěží dochází k jejich vyčerpání již po 3 nebo i méně laktacích.

Ekologický chov dojnic zajišťuje, aby krávy měly přístup na pastviny, kde mohou pobývat v období vegetace, což výrazně zlepšuje jejich životní pohodu (welfare). Tím se snižuje výskyt výše zmíněných zdravotních problémů. V obchodech proto vyhledávejte mléko s certifikátem BIO nebo mléko kupujte přímo z dobře vedeného pastevního chovu, kde se s dojnicemi zachází šetrně a telata nejsou po narození chována v individuálních boxech a nejsou exportována do vzdálených zemí.

Bohužel žádná firma působící u nás nebyla zatím oceněna CIWF cenou Good Dairy Award. Tuto cenu získávají firmy, které se zavázaly používat vyšší standardy welfare pro dojnice a telata v celém dodavatelském řetězci. 

Tito producenti zajišťují dojnicím přístup na pastvu v sezóně a aktivně zavádí další programy na zlepšení jejich životní pohody. Další důležitý aspekt při hodnocení firem je nepoužívání individuálních boxů pro telata. 

DALŠÍ POTRAVINY S OBSAHEM MLÉKA

Nezapomeňte, že výrobky jako sýry, jogurty, tvaroh, ale také zmrzlina, mléčná čokoláda a celá řada dalších výrobků obsahují mléko pocházející od krav, jejichž životní podmínky neznáme a nemusí být a pravděpodobně nejsou v souladu s požadavky na dobrý welfare. Když jíte kdekoli mimo domov, v restauracích apod., pamatujte, že mléko ve vaší kávě nebo v sýru v sendviči pravděpodobně nebude z ekologického chovu, pokud to není v jejich složení výslovně uvedeno. Promluvte si s vedoucím svého oblíbeného podniku a zjistěte, zda jsou ochotni najít dodavatele mléka, jehož dojnice mají  přístup k pastvě a telata nejsou po narození ustájena v individuálních boxech ani exportována.

Lokálního producenta mléka a mléčných výrobků můžete snadno najít.

Vyzkoušet můžete také stále oblíbenější rostlinné alternativy, které jsou již běžně dostupné nejen v obchodech se zdravou výživou, ale také v supermarketech a e-shopech.

https://www.nemleko.cz/

Nemléko

https://www.alpro.com/cz/produkty

Alpro

Přečtěte si více o životě dojnic.

 

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.