Ikona hledání

Ryby jsou inteligentní a vnímaví tvorové. Zkoumají své okolí, vytvářejí společenské vazby a mají vlastní osobnost. Je prokázáno, že mohou cítit bolest, radost i strach.

Každý rok se jich však až 1,2 miliardy chová na rybích farmách po celé EU. Většina z nich stráví život namačkaná v podvodních velkochovech a jejich život bývá zakončen nepředstavitelně krutým způsobem.

Máme k dispozici zbrusu novou tajnou investigaci pstruhových chovů v Polsku, která je první svého druhu. Vrhli jsme světlo na děsivou realitu, ve které musí velká spousta ryb žít.

Action Icon
Podívejte se na místa, která měla zůstat skrytá

Naše investigace z velkochovů pstruhů v Polsku.

Přehrát video
2. Podívejte se na místa, která měla zůstat skrytá
Přehrát videoPlay icon

Záběry, ze kterých mrazí

Ryby dovedou cítit radost, strach i bolest, stejně jako my. A přesto jsme při naší investigaci byli svědky toho, jak jsou namačkané v holých nádržích a ve špinavé vodě, hromadně házené do barelů, kde jsou ty vespod rozdrceny zaživa, a přepravované bez vody. 

Také jsme viděli, jak příšernými způsoby jsou ryby poráženy. Pracovníci rybám vydloubávali oči zaživa, zaživa je i kuchali a dokonce i balili do plastových pytlů.

Neefektivní způsob porážky v barelu elektrickými nástroji
Neefektivní způsob omračování elektrickými nástroji. Foto: CIWF

 

Široce rozšířené a dobře skryté týrání

Bohužel se nejedná o ojedinělé případy. Většina ryb chovaná v EU je porážena nehumánním způsobem a ani jejich chov nebo manipulace s nimi nejsou upraveny zákonem tak, aby jim zaručil řádnou ochranu.

Je na čase ukončit toto nesnesitelné trápení, kterému jsou vystaveny miliony ryb po celé Evropské unii.

Žádáme o silnější legislativu pro ochranu ryb. Připojte se k nám.

Nejhorší byla porážka [...] Viděl jsem zvířata, jak se během omračování i poté stále hýbají a snaží se uniknout. Některé sebou ještě házely, když jim vydloubávali oči. Některé byly vykuchané zaživa. Zákazníkům pak byly ryby prodávány živé a v plastových pytlech, kde se pomalu dusily.
svědectví jednoho z investigátorů

Pomozte rybám právě teď

Nakreslete rybu a připojte k ní jednoznačný vzkaz pro Evropskou komisi, aby podpořila přijetí legislativy pro lepší welfare ryb. 

Obrázek ryby s nápisem Chceme lepší právní ochranu ryb
Jak může obrázek vypadat
  1. Na papír A4 nakreslete rybu. Tužkou, pastelkami, propiskou, vodovými barvami nebo čímkoliv jiným. Důležité je, aby ryba vypadala vesele a spokojeně a byla ve svém přirozeném prostředí. Připojte vzkaz pro Evropskou komisi: „Chceme lepší právní ochranu ryb“, nebo to řekněte vlastními (zdvořilými) slovy. Může to být i jednoduché: „Máme rádi ryby.“ A pro obrázky od nejmenších dětí úplně postačí jméno a věk.
  2. Zapojte celou rodinu a přátele. Zejména děti a mladé lidi. To jejich hlas musí zaznít nejvíce. Jde o jejich budoucnost, a pokud nebudeme jednat, budou oni splácet dluhy za naši nečinnost. Čím více obrázků ryb sesbíráme, tím větší sílu budeme mít.
  3. Pošlete obrázek nebo obrázky emailem na adresu: infocz@ciwf.cz nebo poštou na adresu: Compassion in World Farming, P.O. BOX 106, Brandýs nad Labem, PSČ 250 01 

Co se bude dít pak?

Všechny vaše obrázky předáme osobně Evropské komisi.

Společně dosáhneme toho, aby se s rybami zacházelo tak, jak si zaslouží. Jako s živými, vnímajícími tvory.

 

Ryba s viditelnou infekcí
Pstruh s viditelnou infekcí. Foto: CIWF

 

 

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.