Ikona hledání

Projekty na podporu kampaně

Projekty, které podporují kampaň KONEC DOBY KLECOVÉ

Jmenuji se Orel

Jmenuji se Orel

Číst více

Jmenuji se Orel - o odvážné slepičce, která pomáhá ukončit dobu klecovou

Jmenuji se Orel - o odvážné slepičce, která pomáhá ukončit dobu klecovou 

Kniha pro děti nominovaná na cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku.

 

Orlik

Jmenuji se Orel spisovatelky Romi Grey je opravdu výjimečný knižní počin, který v sobě skrývá důležité poselství. Slepička zachráněná z klecového chovu začíná nový život na jihočeském venkově. Pro svou odvahu ke svobodě získává jméno Orel. Poprvé si prohlíží a chutná skutečný svět a prožívá všední malé zázraky a dobrodružství s kamarádem Čipem, kocourem, který miluje okurky hadovky. Setkává se s netopýrem, bobrem, malou veverkou či kosí rodinou, poznává léto i zimu. A občas vzpomíná na živoření v kleci, kterému jsou stále vystaveny její příbuzné.

Realistický pohled na živé tvory, znalost jejich potřeb a chování se organicky mísí s rovinou až pohádkovou, v níž spolu antropomorfizovaná zvířata rozprávějí. Drobným hravým příhodám viděným očima slípky neschází poezie a jemný humor. Autorka přitom dětským čtenářům připomíná ohromné maličkosti každodennosti, které nejenže jsou upřeny zvířatům za anonymními zdmi velkochovů, ale často unikají i naší pozornosti – větve stromu, voda hemžící se pulci, tající sněhulák za hvězdného večera. Zdůrazňuje nutnost hledání dobra a krásy, vyzdvihuje jakoukoli snahu „dělat ze světa soucitnější místo“, ukazuje hodnotu svobody a přátelství. „Důležité v životě je, kam jdeme. A s kým. A jak se tam dostaneme, to už je věc druhá.“ Náladu textu plně dotvářejí poetické ilustrace Ondřeje Smeykala.

Kniha nám učarovala, stali jsme se jejími patrony a rádi šíříme její poselství.  Objednat si ji můžete v nakladatelství Kniha.Je.

Stáhněte si ukázku.

Jaroslav Dušek  věnoval knize jeden díl svého pořadu Duše K.

 

Vejce - The Egg

Vejce - The Egg

Číst více

Vyjádřili jsme to i naším krátkým filmem Vejce (The Egg), který je už součástí reklamní kampaně Konec doby klecové.

Děkujeme Miroslavu Beščecovi, Michaelu Beščecovi a Tomáši Olivovi, tvůrcům krátkého filmu Vejce za poskytnutí jejich díla na podporu kampaně Konec doby klecové za ukončení všech chovů hospodářských zvířat v klecích. 

 

Autor námětu k filmu sochař Miroslav Beščeč o klecových chovech říká: 

"Klecové chovy mi přijdou opravdu jako nevhodná forma chovu zvířat. Vyjádřili jsme to i naším krátkým filmem Vejce (The Egg), který je už součástí kampaně „Konec doby klecové.

miroslav bescec ig.png

Projevili jsme tak zřetelně náš názor na tuto problematiku, přesto bych k tomu chtěl dodat ještě následující příměr: vlastnit automobil je běžné. Nikdo se také nepodivuje, když se k němu chováme jako k živé bytosti. Dopřáváme mu kvalitní palivo, pokud máme podezření, že někde prodávají nekvalitní benzín či naftu popojedeme k jiné pumpě. Balzamujeme auto a snažíme se ho garážovat, máme ho pojištěné a běda, pokud by se na laku objevil škrábaneček. Někteří dávají svým miláčkům se čtyřmi koly i jména. Nic proti tomu, pokud bychom se takto chovali spravedlivě i v jiných ohledech.

Zkrátka jinak je tomu se zvířaty, která jsou opravdu živá a vyžadovala by péči nejméně jako naše auta. Mnohdy tomu tak není. Zvířata jsou v malých klecích zubožená a na první pohled je vidět, že trpí. Jsou krmena toxickými látkami, které zvyšují nárůst hmoty zvířat. Jde o to co nejsnadněji a nejrychleji vyprodukovat co nejvíc masa. Důležitá je pouze rovnice: váha a cena, resp. vložené prostředky a zisk. A ti, co z toho profitují, budou vycházet z této rovnice, dokud jim to bude námi dovoleno. Proto připojuji svůj podpis za ukončení doby klecové." 

Také si myslíte, že si zvířata zaslouží lepší život?

Děkujeme za podporu. Sběr podpisů pro Evropskou občanskou iniciativu KONEC DOBY KLECOVÉ úspěšně ukončen. 

 
Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.