Ikona hledání

7 faktů o klecových chovech, které by měla znát Evropská komise a její místopředseda

V Evropské komisi právě probíhá závěrečná diskuse o naší evropské občanské iniciativě Konec doby klecové. Pro její úspěch je klíčové, aby místopředseda Komise Valdis Dombrovskis, který má na starosti obchod, podpořil ukončení klecových chovů v EU, ale také požadavek, aby se do EU nedovážely žádné potraviny z klecových chovů. Naše silné argumenty nesmí ignorovat.

Video ukazuje, jak většina prasnic v EU prožívá své mateřství. Z velmi citlivého zvířete jsou degradovány na produkční jednotky uzavřené v klecích.

Můžeme to zastavit!

Udělejte těchto pár kroků a společně ukončíme dobu klecovou!

  1. Zkopírujte tento text: We must end the cage age in the EU and imports of products from caged farmed animals from third countries, for all species. Thanks @VDombrovskis.
  2. Klikněte níže na tlačítko Facebooku.
  3. Vložte zkopírovaný text do postu. Zkontrolujte, že tag je aktivní a post zveřejněte.
Facebook

 

7 faktů

Většina prasnic v EU trpí v klecích: 4 týdny na začátku každé březosti a později až 5 týdnů v době porodu a kojení selat. Tento produkční cyklus se stále opakuje.

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis, který má na starosti také obchod, nemůže během právě probíhající diskuse o výzvě Konec doby klecové a o možnosti požadovat stejné standardy ochrany zvířat při dovozu vajec, mléka a masa do EU, ignorovat tyto silné argumenty

V EU se chová asi 11 milionů prasnic. Většina z nich stráví téměř polovinu každého roku v kleci, kde se nemůže ani otočit.

Většina prasnic se zavírá do klece až na 5 týdnů v rané fázi březosti. Později, asi týden před porodem se opět uvězní do klece na dalších asi pět týdnů. Celkově prasnice mohou strávit v klecích až polovinu každého roku.

Když jsou prasnice uzavřené v klecích nebo kotcích, je jim upřena veškerá autonomie. Nemohou projevovat mnohé základní formy svého přirozeného chování. V průběhu celého porodu a týdnů kojení nemůže prasnice udělat ani pár kroků nebo se otočit, aby se přemístila. Z velmi citlivého zvířete jsou prasnice degradovány na produkční jednotky uzavřené v klecích. To není život, který stojí za to žít.

Prasnice mají velmi silné nutkání před porodem stavět hnízdo pro selata. Toto chování zahrnuje hledání vhodného materiálu, hrabání a rytí prohlubně a budování pohodlného hnízda. To však porodní klece znemožňují, což prasnicím způsobuje frustraci, stres, vážné narušení životní pohody (welfare) a vede to k abnormálnímu chování, jako je okusování klece.

V komerčních velkochovech prasnice rodí v průměru více než dvakrát za rok a v úzké porodní kleci stráví čtyři až pět týdnů v době před porodem, během něj a po něm. Podlaha klece je většinou tvrdá a holá a prasnice při dlouhém ležení trpí bolestivými odřeninami a lézemi. Frustrace a stres mohou způsobit prodloužení porodu, vyšší podíl mrtě narozených selat a zhoršit laktaci.

Porodní klec znemožňuje prasnici jakoukoli jinou péči o selata, než je kojení skrz mříže. Když jsou selata odstavena, prasnice se vypustí z porodní klece. Již po několika dnech se znovu inseminuje a opět se zavře do klece pro březí prasnice, aby mohl začít další produkční cyklus.

Porodní klec znemožňuje prasnici naplňovat silnou přirozenou potřebu starat se pečlivě o svá selata, ale také se od nich vzdálit, aby si odpočinula. Jediné, co může dělat, je stát nebo ležet a kojit selata z vězení své klece.

Toto je 7 faktů, které by Evropská komise a zejména její místopředseda Valdis Dombrovskis, zodpovědný také za obchod, měli vědět o klecových chovech, praxi, jež je v absolutním rozporu s udržitelnějším zemědělstvím nastíněném v Zelené dohodě pro Evropu.

Mateřství

Nizozemská filmařka Eline Helena Schellekens se střihačkou Kate Morgan vytvořily pokračování oceněného krátkého filmu M6NTHS s názvem Mateřství, které odhaluje běžnou praxi intenzivních klecových chovů v EU.

Na začátku nám film Mateřství připomíná, jak laskavé a něžné matky prasnice jsou, ale po několika minutách je jasné, jak otřesné je pro ně být uvězněné po celé týdny v kleci.

Připojte se k akci a požádejte místopředsedu EK Valdise Dombrovskise, aby podpořil zákaz klecí v EU a také požadavek, aby EU dovážela pouze produkty se stejnými standardy pro welfare zvířat.

  1. Zkopírujte tento text: We must end the cage age in the EU and imports of products from caged farmed animals from third countries, for all species. Thanks @VDombrovskis
  2. Klikněte na tlačítko Facebooku.
  3. Vložte zkopírovaný text do postu. Zkontrolujte, že tag je aktivní a post zveřejněte.
Facebook

 

Video Copyright - Eline Helena Schellekens

 

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.