Ikona hledání

News Icon 16.12.2020

Když si sedám k napsání zprávy o uplynulém roce, ohlížím se za nejnáročnějším a nejtragičtějším z mnoha roků. Avšak zamýšlím se také nad podstatou toho, co činí člověka člověkem a spojuje nás všechny po celém světě - naší schopností věřit, naší schopností doufat a naší schopností milovat.

Byl to rok jako žádný jiný.

I my v Compassion in World Farming jsme procházeli lepšími a horšími obdobími, ale cítíme velké štěstí, že jsme všichni zdraví, v bezpečí a že máme neustálou podporu a povzbuzení od naší úžasné správní rady, našich báječných patronů a příznivců. Všichni si totiž uvědomujeme, že je v těchto znepokojivých dobách důležitější než kdy jindy připomenout světu, že ochrana lidstva znamená také ochranu zvířat.

Pracujeme na tom prostřednictvím každičkého zvířecího života, kterého se naše působení dotkne.

Nezapomínejme na pozitiva

Jsem nesmírně hrdý na to, že náš závazek ukončit průmyslové velkochovy se navzdory pandemii nijak nezmenšil. Neúnavně jsme oslovovali národní i mezinárodní lídry na summitech OSN, politických fórech a konferencích v EU, USA, Africe a Číně. Výsledkem bylo větší rozpoznání potřeby navrhnout globální dohodu o ukončení průmyslových velkochovů. Abychom navedli investice finančních institucí směrem od průmyslových velkochovů, zahájili jsme Iniciativu o minimálních standardech pro chov hospodářských zvířat. Vytvořili jsme také jedinečné partnerství s Programem OSN pro životní prostředí (UNEP), abychom identifikovali nezbytné změny v zemědělství a potravinových systémech, které by odvrátily jejich závažné negativní dopady na celosvětovou biologickou rozmanitost.

Ohromilo nás, kolik lidí navzdory překážkám spojeným s lockdownem nám pomáhalo zasadit se o lepší život hospodářských zvířat a dosáhnout těchto pozoruhodných výsledků:

  • 2. října jsme předali Evropské komisi podpisy pro naši evropskou občanskou iniciativu (EOI) Konec doby klecové. 170 organizací ve 28 zemích EU získalo neuvěřitelných 1 397 113 ověřených podpisů – to je historicky největší EOI pro zvířata.
  • Na našem prvním potravinářském Fóru pro ryby (Fish Forum) jsme zveřejnili stěžejní zprávy o citlivosti a životní pohodě ryb.
  • Prostřednictvím Aliance pro záchranu našich antibiotik  jsme monitorovali pokrok v implementaci zákazu rutinního preventivního používání antibiotik na farmách, který začne v EU platit od roku 2022.
  • Naše kampaň za jasné označování masných a mléčných výrobků zaznamenala výrazný pokrok. Lidl se stal prvním britským maloobchodníkem, který testuje etikety na kuřecím mase podle způsobu chovu, jež zákazníkům vysvětlují, jak byla kuřata chována. V Itálii jsme spustili kampaň proti používání zavádějících etiket, zejména u parmské šunky a společně s významným obchodním řetězcem Casino a dvěma dalšími neziskovými organizacemi jsme stáli u zrodu prvního francouzského systému označování živočišných produktů podle welfare zvířat.
  • I přesto, že jsme nemohli uskutečnit každoroční protesty před parlamenty a v přístavech v rámci mezinárodního dne kampaně Stop přepravě zvířat100 organizací v 36 zemích se spojilo a vzalo internet útokem. Hashtag #BanLiveExports dosáhl více než 13 milionů zhlédnutí. Rovněž jsme iniciovali soudní přezkoumání vývozu živých telat ze Skotska a po vašem drtivém tlaku skotská vláda tento děsivý obchod nadobro zastavila.
Calves In The Transport
Telata během transportu (zdroj CIWF)

OVŠEM... představte si naše nadšení, když před dvěma týdny, po 50 letech kampaně CIWF, oznámila britská vláda svůj záměr zakázat vývoz živých zvířat v Anglii a Walesu. To jsou skvělé zprávy, ale buďte si jisti, že nebudeme zahálet, dokud tyto kruté a zbytečné exporty neskončí v propadlišti dějin a to nejen ve Velké Británii, ale i v ostatních zemích.

Jedno zdraví, jedna životní pohoda 

Krátce řečeno, cítím vděk a pokoru, že tváří v tvář nelehkým výzvám všichni společně přiložili ruku k dílu, abychom pokročili v boji proti největšímu případu týrání zvířat na planetě – proti průmyslovým velkochovům.

Pokud jde o zvířecí říši, životní prostředí a přenos nemocí, zdraví a životní pohoda lidí a zvířat jsou úzce propojeny. Covid-19 nám ukázal, jak křehká společnost ve skutečnosti je a jak lze náš způsob života během chvilky obrátit vzhůru nohama. Je to jednoznačný příklad, že ochrana lidí znamená také ochranu zvířat.

Free Range Animals Need Fewer Antibiotics 350X233
Pastevní  chov zvířat v souladu s přírodou (zdroj: CIWF)

Máme jedinečnou příležitost prastarou moudrost regenerativního a agroekologického hospodaření v souladu s přírodou spojit dohromady s technologickými inovacemi vývoje nových bílkovin, které vůbec nevyžadují chov zvířat, jako je například maso kultivované z kmenových buněk. Tímto způsobem můžeme ušetřit půdu pro ovoce a zeleninu. Umožníme našim hospodářským zvířatům dobrý a zdravý život. A zajistíme, aby měl každý přístup k bohaté a kvalitní stravě se skutečnou rozmanitostí zdrojů bílkovin.

V sázce je budoucnost našeho světa. Tak vážné to je, ale my známe řešení. Jedno zdraví, jedna životní pohoda.

Na závěr bych vám všem chtěl ještě jednou srdečně poděkovat za vaši neochvějnou pomoc a podporu. A také vám a vašim blízkým popřát velmi, velmi šťastné svátky.

Zůstaňte v bezpečí a opatrujte se, ať jste kdekoli na světě.

Další podrobnosti o výsledcích činnosti CIWF v průběhu roku 2020 najdete v angličtině zde.

 

O autorovi: 

Philip John Lymbery je globální ředitel Compassion in World Farming, hostující profesor na Winchesterské univerzitě a autor dvou knih - Farmagedon a Mrtvá zóna. Číst více.

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.